Zapowiedzi

W sobotę „Gombrowicz – geniusz?” oraz Noc Muzeów w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Gombrowicz – geniusz? „Trans-Atlantyk”, czyli sarmacki mit w Argentynie

4. spotkanie z twórczością Gombrowicza w Teatrze Powszechnym w Łodzi

W 2024 roku, Roku Witolda Gombrowicza, Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na cykl spotkań z literaturą jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. W sobotę 18 maja o 16:00 podczas czwartego spotkania fragmenty „Trans-Atlantyku” przeczytają Jan Wojciech Poradowski i Ewa Sonnenburg. Teatr w ramach spotkań zaprasza na pyszną kawę, herbatę i ciasto.

„Trans-Atlantyk” to prowokacyjny utwór, w którym Gombrowicz – w błyskotliwy sposób i przy pomocy genialnego humoru – rozprawia się z polską emigracją oraz polskimi stereotypami. Sięgnięcie do formy szlacheckiej, sarmackiej gawędy nie odbiera jednak tekstowi uniwersalizmu – „Trans-Atlantyk” stawia pytania, które są ważne także tu i teraz.

W tym utworze przebija staranie autora o zachowanie pewnej poetyki – frazy, sposobu budowania zdań, stylistyki, która jest polskim, niepowtarzalnym sposobem i opowiadania, i wadzenia się. Jedni nazywają to sporem z „Panem Tadeuszem”, inni otwartym gestem literackim – pisaniem po „polskuliteracku”. Czasem wkrada się egzaltacja, czasem sentymentalizm, niekiedy łamana jest zasada decorum. Ten tekst rozumiany jest właśnie przez nas – przez tych, którzy zetknęli się z sarmacką, romantyczną (ale i tą rodem z Wyspiańskiego) polską gadaniną – mówi dramaturg Michał Pabian, odpowiedzialny za koncepcje spotkań i wybór tekstów. – Usłyszymy też fragmenty, w których pojawia się zagadka autobiograficzna – dodaje Pabian.


Bilety: 1 zł
Link do wydarzenia na FB
Miejsca można rezerwować w kasie biletowej (bilety@powszechny.pl, 42 633 50 36)

Piąte spotkanie z cyklu odbędzie się 15 czerwca o 16:00.

Noc Muzeów w Teatrze Powszechnym w Łodzi

W ramach Nocy Muzeów 2024 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na wystawę retrospektywną poświęconą Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. 

Wystawa, której kuratorem jest Krzysztof Kelm, została otwarta podczas inauguracji jubileuszowego trzydziestego Międzynarodowego Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Pokazuje drogę i rolę, jaką tworzony przez Ewę Pilawską Festiwal odegrał w teatralnej historii. Lista nazwisk wybitnych twórców, tytuły najważniejszych spektakli z Polski i zagranicy, niesamowici goście – dzięki Festiwalowi w Łodzi pisała się historia współczesnego teatru…

Na wystawie zobaczyć można archiwalne zdjęcia, fotosy spektakli, materiały wideo, wywiady i rozmowy, galerię plakatów festiwalowych… Elementem scenografii są lustra, w których my, widzowie, przeglądamy się, stając się częścią festiwalowej historii. 

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza18 maja 2024 od godziny 21:30 do 0:30

Fot. Maciej Zakrzewski

Komentarze
Udostepnij