Zapowiedzi

W TR Warszawa premiera „3SIÓSTR” w reż. Luka Percevala w czerwcu

Premiera koprodukowanego przez TR Warszawa i Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie spektaklu “3SIÓSTRY” w reż. Luka Percevala, odbędzie się 20 czerwca br. (niedziela).

Warszawskie spektakle popremierowe zaplanowane są na 22, 23, 24, 25, 26 i 27 czerwca br. na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

„PRÓBUJĄC 3SIOSTRY”
Na platformie TR Online oraz na Facebooku TR Warszawa publikowany jest dziesięcioodcinkowy cykl materiałów wideo, który przybliża proces powstawania „3SIÓSTR” w reż. Luka Percevala i dokumentuje pracę twórców i twórczyń spektaklu. Pierwszy odcinek jest już dostępny na Facebooku TR Warszawa, a wkrótce zostanie opublikowany na platformie TR Online

Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Dzisiaj córki generała Prozorowa, bohaterki dramatu Czechowa, nie tęsknią już za Moskwą – tęsknią za minionym czasem młodości. Tanie linie nie kursują w tym kierunku… można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci.

Luk Perceval – belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru realizuje swój spektakl pierwszy raz w Polsce w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa “3SIOSTRY” to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości. W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością?

Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny, jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się i przemijania jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych. Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci. Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego boją się główne bohaterki i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy?

Luk Perceval prowadzi zajęcia jogi na sali warsztatowej TR Warszawa/Marszałkowska 8, które są transmitowane na stronie: crowdcast.io/lukperceval i dostępne dla publiczności. Zajęcia są częścią przygotowania aktorskiego do spektaklu. 

Reżyseria: Luk Perceval

Scenografia: Philip Bussmann

Kostiumy: Annelies Vanlaere

Reżyseria świateł: Mark Van Denesse

Muzyka: Karol Nepelski

Tłumaczenie scenariusza: Karolina Bikont

Współpraca dramaturgiczna: Roman Pawłowski

Asystenci reżysera: Alek Niemiro, Aleksandra Śliwińska, Amanda Mincewicz

Asystent literacki: Jacek Telenga

Asystentka kostiumografki: Karolina Bramowicz

Spektakl na podstawie dramatu Antona Czechowa „Trzy siostry”.

fot. Monika Stolarska

Komentarze
Udostepnij