Zapowiedzi

Warszawska premiera spektaklu Rolfa Almego – CALIGULA 2.0 w Teatrze Druga Strefa

Rolf Alme

Caligula 2.0

Minęły dwa, albo dwadzieścia lat rządów cesarza Kaliguli, trudno powiedzieć ile na pewno. Czas dłuży się niczym oczekiwanie na wizytę u dentysty, gdy czeka nas bolesne usuwanie zęba. Kaligula się nudzi. Czego może jeszcze pragnąć jeden z najbogatszych i najpotężniejszych ludzi na świecie? Posiadanie ponad 700 wozów (co prawda jeszcze nie wynalezionych), wzbudzające strach kochanki i całkowita kontrola nad bogatym kontynentem nie wystarczają, by zapisać się w historii jako największy tyran i imperator.

Rozwiązaniem wydaje się specjalna operacja imperialna mająca na celu przejęcie sąsiedniego kraju, wsparta sprawnie działającą i kreatywną machiną propagandową. Tymczasem skorumpowani oligarchowie nerwowo krążą wokół klatki z lwami, klaszcząc gladiatorom, a generałowie armii bacznie obserwują swoje tyły w obawie przed kulami z pistoletów „Gurza” kalibru 9 mm (również nieistniejących w owym czasie). Czy Kaligula utrzyma się u władzy, podczas gdy jego imperium powoli zaczyna brakować żywności i mięsa armatniego? A może czeka go ostatni zachód słońca, a jedynym towarzyszem będzie jego ulubiony koń, świeżo mianowany senatorem – Incitatus?

Najnowsza sztuka Rolfa Almego, z międzynarodową obsadą z Ukrainy, Polski, Australii i Norwegii, reinterpretuje trwający konflikt na Ukrainie. Alme, znany ze swojego reżyserskiego stylu polegającego na wykorzystywaniu i „przepisywaniu” mitów i opowieści starożytnych, by komentować i oświetlać współczesność, w „Kaliguli 2.0” posługuje się postacią Kaliguli i starożytnym Rzymem jako ramami do zbadania Rosji pod rządami Putina i tematu jego wojny, przynoszącej niekończące się cierpienie i dalekosiężne geopolityczne konsekwencje. „Kaligula 2.0” opowiada historię społeczeństwa opartego na strachu i inwigilacji, poruszając się pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, gdzie totalitarny system cesarza powoli rozpada się w wyniku niekończących się wojen i międzynarodowych sankcji. Tyraniczny cesarz Kaligula na zawsze pozostanie symbolem władcy absolutnego.

Obsada:

Caligula – Piotr Misztela 

Milonia – Elisabeth Dahl

Asinius – Christian Hestø

Cassius – Tyrone Douglas

Okrainia – Anna Darmoriz 

Autor tekstu i reżyser Rolf Alme

Muzyka Christian Hestø

Premiera 5, 6 marca 2024 w Salt Art & Music Oslo / 10, 11 maja 2024 Teatr Druga Strefa Warszawa

Spektakl grany jest w języku angielskim z polskimi napisami.

Projekt współfinansuje Miasto st. Warszawa w ramach zadania „Teatr Druga Strefa 2024 – Premiery, Spektakle, Wydarzenia”

Rolf Alme – norweski reżyser, scenograf, działający zarówno w Norwegii, jak i za granicą, z licznymi realizacjami w Polsce. Alme ma na swoim koncie reżyserię zarówno adaptacji klasyków, takich jak „Romeo i Julia” czy „Antygona”, jak i oryginalnych prac, m. in. ,,Acid Snow”. W ostatnich latach reżyserował również spektakle w Polsce, m.in. „Kartoteka” Tadeusza Różewicza w Teatrze im. Jaracza w Łodzi oraz „Romea i Julię i inne katastrofy miłosne”, który zdobył główną nagrodę na World Competition of The European Shakespeare Festival Network. W latach 1995-1998 pełnił funkcję dziekana wydziału scenografii w The Danish State Theatre School w Kopenhadze, od 1998 do 2006 roku był dyrektorem artystycznym The Norwegian Theatre Academy, od 2006 roku działa jako freelancer.

Bilety na spektakl są dostępne na stronie www.teatr2strefa.pl

fot. mat. teatru

Komentarze
Udostepnij