Zapowiedzi

Warszawski Teatr Druga Strefa zaprasza na Kobiecy Maraton Teatralny!

Zapraszamy widzów do Teatru Druga Strefa na Kobiecy Maraton Teatralny! Od 14 do 23 marca widzowie będą mieli okazję zobaczyć pięć spektakli, które opowiadają o kobietach, ich sile i problemach. To doskonała okazja dla miłośników teatru, którzy chcą doświadczyć różnorodnych historii opowiedzianych z różnych perspektyw.

14 marca – NOC HENNY – Relacja dwóch kobiet, które spotykają się jako rywalki. Kultura wyuczyła je tego by widzieć w sobie nawzajem wrogów walczących o mężczyzn. Spektakl stawia pytania o kobiece przyjaźnie, rywalizację i role społeczne.

15 marca – JA, CÓRKA RASPUTINA – Marzena Trybała wciela się w postać Marii, córki mnicha Rasputina. Spektakl to opowieść o życiu w cieniu słynnego ojca, rewolucji i codziennej konfrontacji z tragicznym losem.

16 marca – DRUGA – Monodram Katarzyny Traczyńskiej o losach kobiety, matki, córki i aktorki. Spektakl porusza tematy kobiecej tożsamości, żalu i tęsknoty za utraconym czasem.

20 marca – ŚWINIA – Prokurator Lucyna przychodzi do sędziego w sprawie kobiety oskarżonej o morderstwo 8 osób. Spektakl stawia pytania o moralność, granice kary i cenę sprawiedliwości.

23 marca – PRZY DRZWIACH ZAMKNIĘTYCH – Gdzieś po drugiej stronie Garcin, Inez i Stellę skazano na bycie razem na wieczność. Sztuka Sartre’a ukazuje mroczne strony ludzkiej psychiki i relacje międzyludzkie.

Teatr Druga Strefa to miejsce, gdzie sztuka dotyka rzeczywistości i prowokuje do dyskusji. Zapraszamy widzów na spektakle!

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Miasto stołeczne Warszawa.

NOC HENNY | tragikomedia

14 marca 2024 19.00

Judith, była partnerka Jacka, nagrywa mu na telefonie dramatyczną wiadomość. Jednak u progu jej drzwi pojawia się nie on, a jego aktualna dziewczyna. Twórczynie przyglądają się relacji dwóch kobiet, które spotykają się jako rywalki. Kultura wyuczyła je tego, by widzieć w sobie nawzajem wrogów walczących o mężczyzn. Czy Judith i Ros są w stanie wyjść poza te ramy, zobaczyć siebie nawzajem i dostrzec coś więcej niż tylko satelitę krążącego wokół mężczyzny?

Noc Henny Amy Rosenthal to kameralny spektakl na dwie aktorki. Polska premiera sztuki miała miejsce w nietypowej przestrzeni, w mieszkaniu na warszawskiej starówce. Sztuka w reżyserii Marty Malinowskiej to wzruszająca tragikomedia dla widzów szukających w teatrze bliskości.

O autorce:

Amy Rosenthal – brytyjska dramatopisarka, żydowskiego pochodzenia, absolwentka dramaturgii na University of Birmingham, laureatka The Sunday Times Drama Award za swoją debiutancką sztukę NOC HENNY w 1999 roku. Nominowana do prestiżowej nagrody Susan Smith Blackburn Prize dla kobiet dramatopisarek.

Autor: Amy Rosenthal

Tłumaczenie: Maria Patykiewicz

Reżyseria: Marta Malinowska

Wykonanie: Maria Patykiewicz, Agata Puterko

Muzyka: Albert Stensen

Multimedia, zdjęcia: Ewa Radzewicz, Adam Romanowski

Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 18+

JA, CÓRKA RASPUTINA | monodram

15 marca 2024 19.00

Akcja spektaklu rozgrywa się w Los Angeles w mieszkaniu Marii Rasputiny, w 10. rocznicę śmierci Feliksa Jusupowa, który zabił jej ukochanego ojca. Dla jednych Grigorij Rasputin był prorokiem a dla innych najbardziej  tajemniczą, mroczną i złowrogą postacią. Maria wspomina swoje życie, które nierozłącznie niesie ze sobą wspomnienia o historii świata epoki rewolucji oraz codziennej konfrontacji człowieka z tragicznym losem. Spektakl daje nam możliwość spojrzenia na historię Rosji i świata przez pryzmat życia nieszczęśliwej kobiety.

Z recenzji

Jeżeli możecie, biegnijcie do Drugiej Strefy, do Teatru Druga Strefa, na monodram Marzeny Trybały, „Ja, córka Rasputina” w reżyserii Sylwestra Biragi. Trybała gra wspaniale. Wyciska ze sztuki Rafaela Akopdżaniana tyle, ile się da. Wulgarna i subtelna. Nie da się tego pogodzić? Zobaczcie Trybałę. Potrafi.

Łukasz Maciejewski / aict.art.pl

W “Rasputinie” przeniosły się akcenty, z głównego tematu sztuki – przekleństwa życia z piętnem ojca o złej sławie i odpowiedzialności dzieci za winy swych ojców na problem historycznej odpowiedzialności mocarstwa światowego za czyny swych władców i koszmaru ucieczki przed złem.

Aleksandra Pieterwas / Stolica

Maria Rasputina, w wykonaniu Marzeny Trybały to kobieta pogodzona. Nie ma w niej goryczy a sentymentu jest w sam raz. Nie ma w niej nienawiści ani zbytniej przesady. Marzena Trybała pięknie przedstawiła nam Marię akceptującą swój los, pomimo dramatycznych wydarzeń jakich doświadczyła w związku ze stygmatem nazwiska jakie nosiła.

MaGa / Notatnik kulturalny

JA, CÓRKA RASPUTINA

Autor: Rafael Akobdżanian
Tłumaczenie: Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska

Wykonanie: Marzena Trybała
Reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne: Sylwester Biraga

Plakat: Jan Wawrynkiewicz
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Premiera 31 marca 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa

Spektakl został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu ZASP oraz Miasta st. Warszawa

Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+

DRUGA | monodram

16 marca 2024 19.00

DRUGA  to opowieść o losach kobiety – żony, matki, córki, aktorki. Historia o  łamaniu barier, buncie, o wychodzeniu ze strefy komfortu. Codzienna  walka o własną tożsamość w zestawieniu z dążeniami artystycznymi to  wyboista droga. Bohaterka podąża jednak ścieżką poszukiwania wolności,  co jest zmaganiem szczególnie trudnym, bo przez lata pozostawała w  cieniu autorytatywnej matki.

DRUGA to monodram, w którym  aktorka dialoguje z publicznością poszukując własnej tożsamości. To gra,  zabawa i dramat w jednym. O życiu, sile, jaką mamy w sobie, słabości,  niepohamowanym apetycie na codzienność, o stracie i wygranej. To  opowieść skrząca od dowcipu i głębokiej refleksji… jednym słowem,  rollercoaster.

Z ciekawostek, zakulisowych ploteczek  trzeba koniecznie zdradzić (w tajemnicy, oczywiście), że odtwórczyni  głównej roli posiada pewną specyficzną, ważną umiejętność. Jest  mianowicie członkinią formacji tanecznej, która w listopadzie 2022  zdobyła mistrzostwo świata w stepowaniu. Jak zatem sądzicie – czy to jest umiejętność, która zostanie wykorzystana na scenie?

Pierwotnie  DRUGA miała być projektem kobiecym, zrealizowanym wyłącznie przez  żeński pierwiastek. Temat okazał się jednak tak uniwersalny, że panowie  nie pozostali obojętni. Dlatego, choć u podstaw stoi praca kobiet,  aktorki – autorki – i reżyserki, to jednak i panowie dołożyli swoją  cegiełkę. Dzięki temu projekt DRUGA stał się wszechstronny, pojemny,  otwarty.

Z recenzji:

Jestem pod wrażeniem i niesamowitej gry aktorskiej Katarzyny Traczyńskiej i oczywiście talentu Agnieszki Lis , na podstawie której tekstu powstał monodram w reżyserii Anny Sandowicz. I to jaki!! Pełen ekspresji, niesamowitych emocji i tak bardzo realny. Brawo!

zaczytanapodrozniczka.blogspot.com

Autorka: Agnieszka Lis
Wykonanie: Katarzyna Traczyńska
Reżyseria: Anna Sandowicz
Muzyka: Marek Jakubowicz
Choreografia: Michał Wierzbowski

Plakat: Asya Burtseva
Zdjęcie do plakatu: Eligiusz Baranowski
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Premiera 13 października 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa
#scenainicjatyw

Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+

ŚWINIA | dramat

20 marca 2024 19.00

Akcja spektaklu rozgrywa się w latach 90. ubiegłego wieku. Prokurator Lucyna Nowak przychodzi do sędziego Marka Kowalskiego porozmawiać o toczącej się sprawie kobiety, oskarżonej o morderstwo 8 mężczyzn. Czy wspólna przeszłość będzie miała wpływ na postępowanie? Czy Marek wyda wyrok najwyższej kary dla oskarżonej?

„Świnia” to sztuka, która porusza ważne kwestie moralności, etyki wyboru i podkreśla, że za systemem zawsze stoją ludzie i ich osobiste doświadczenia.

Z recenzji:

Bardzo dobry spektakl, aż boję się zdradzić o co chodzi, bo warto by każdy zobaczył i ocenił we własnym sumieniu kto jest tą tytułową świnią.

Wartka akcja, spektakl bardzo dobrze zagrany. Swoisty koncert pary aktorów; przyciąganie i odpychanie się w zależności od rozwoju sytuacji; sprzedać się czy może nie, uwzględnić wszystkie za i przeciw, uniewinnić czy skazać?

MaGa notatnikkulturalny.blogspot.com

Opinie widzów:

Intrygująca fabuła, która wciąga już od pierwszych minut, napięcie, które czuć w powietrzu, piękna scenografia i kostiumy sprawiają, że nie będziecie mogli oderwać wzroku od sceny.

Martyna, facebook

Historia jest intrygująca, postacie wielowymiarowe, a kostiumy i scenografia idealnie wpisane w epokę.

Magda, facebook

Emocje i mimika na twarzach aktorów – do dziś jestem poruszona i zachwycona.

Monika, facebook

Obsada:

Aleksandra Kowalczyk – prokurator Lucyna Nowak
Bartosz Goździkowski – sędzia Marek Kowalski

Kostiumy: Agnieszka Zadworna
Scenografia: Sylwester Biraga
Plakat: Michalina Kowalczyk
Zdjęcia: Kacper Mucha
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

#scenainicjatyw

Premiera 12 maja 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa

Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+

PRZY DRZWIACH ZAMKNIĘTYCH | dramat

23 marca 2024 19.00

Gdzieś po drugiej stronie Garcin, Inez i Stellę skazano na bycie razem na wieczność. Nie mają szczoteczki do zębów, nie mają łóżka, nie mają lustra, mają tylko siebie i doskonale wyuczoną grę pozorów. Z łatwością okłamują innych, okłamują siebie, a cena jest wysoka. W tym niezwykłym trójkącie przy drzwiach zamkniętych wychodzą na światło dzienne najmroczniejsze sekrety ich życia. Podstęp, intryga, manipulacja, agresja, brutalność, namiętność, uległość przyjemności, zabijanie dzieci. Gra w asertywność oraz walka o przewagę nad pozostałymi jest jedynym wyjściem z sytuacji. Kto stanie się katem, a kto ofiarą? I czy ofiara może być równocześnie katem?

PRZY DRZWIACH ZAMKNIĘTYCH to dramat, który na polskich scenach wystawiany był niezwykle rzadko. Sylwester Biraga na nowo odczytuje napisany w 1944 roku tekst autorstwa Jeana Paula Sartra, poszukując przy tym odpowiedzi na pytanie czy rzeczywiście piekło to są inni?

Jean Paul Sartre – powieściopisarz, dramaturg i filozof. Jeden z czołowych przedstawicieli egzystencjalizmu ateistycznego. Pod koniec życia odszedł jednak od tej filozofii rozwijając przy tym własną wersję socjologii marksistowskiej. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1964 roku, której przyjęcia odmówił.

Autor: Jean Paul Sartre

Tłumaczenie: Jan Kott

Obsada:

Kelner – Michał Górczyński, Sylwester Biraga

Garcin – Joanna Górniak

Inez – Halina Chrobak

Stella – Katarzyna Łochowska

Reżyseria, scenografia: Sylwester Biraga

Muzyka: Michał Górczyński

Plakat: Marek Maciejczyk

Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Licencja na wystawienie spektaklu została została udzielona przez ZAIKS.

Premiera 15 grudnia 2023

Czas trwania 90 minut | Kategoria wiekowa 15+

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Miasto st. Warszawa.

fot. Kacper Mucha

Komentarze
Udostepnij