Zapowiedzi

Warszawski Teatr Syrena kończy pracę nad „Bitwą o tron” zamkniętą premierą

Dziś w Teatrze Syrena odbyła się zamknięta premiera spektaklu „Bitwa o tron. Musicalowy talent show” o polskich królach elekcyjnych. Premierę dla publiczności planujemy w czerwcu.

Spektakl jest utrzymany w konwencji telewizyjnych programów z gatunku talent show. Tym razem o uznanie widowni zabiega ośmiu polskich królów – każdy z przebojową piosenką. Są one inspirowane muzyką krajów, z których pochodzili władcy: w estetyce Abby śpiewa wywodzący się ze szwedzkich Wazów Zygmunt III, pochodzący z Saksonii August Mocny łączy metalowe brzmienia bliskie zespołowi Rammstein z mozartowską arią itd. Prowadzącymi show są postaci ks. Piotra Skargi i o. Augustyna Kordeckiego – to nawiązanie do epoki, w której przedstawiciele duchowieństwa byli głównymi komentatorami życia publicznego. Ale historia Polski to nie tylko mężczyźni i toczone przez nich bitwy, o czym przypomną jurorki naszego show – matki, siostry, żony i kochanki polskich władców. I to one upomną się o miejsce kobiet w Polskiej historii.

„Bitwa o tron” to autorski musical Syreny – za libretto i reżyserię odpowiada Jacek Mikołajczyk, zastępca dyrektorki teatru ds. artystycznych, z kolei kompozytorem jest Tomasz Filipczak – kierownik muzyczny naszej sceny. W obsadzie znalazł się cały zespół teatru oraz aktorzy występujący już w naszych musicalach.

– Zaczęło się od mojej fascynacji dynastią Wazów. Potem w głowie pojawił się pomysł innego spojrzenia na królów: odkurzenia ich, pokazania, że to pełnokrwiste postaci, często kontrowersyjne, zaskakujące i – czego już nie pamiętamy ze szkoły – bardzo ciekawe! – opowiada Jacek Mikołajczyk. – Temat królów elekcyjnych skojarzył mi się z konwencją talent show. W końcu elekcja to wybory, a więc widowisko, pojedynek, walka o głosy, słowem – wielkie przedstawienie.

Światowy musical od kilku lat intensywnie przygląda się historii, inscenizuje ją i popularyzuje. Najbardziej znane spektakle tego gatunku to utrzymany w estetyce rapu „Hamilton” o jednym z Ojców-Założycieli USA oraz brytyjskie „Six”, w którym sześć żon króla Henryka VIII sportretowano jako członkinie girls bandu.

Premiera „Bitwy o tron” była kilkukrotnie przekładana z powodu obostrzeń dla teatrów. Piątkowy zamknięty pokaz kończy pracę nad spektaklem. Jeśli działalność instytucji kultury będzie odmrożona po majówce, premiera „Bitwy o tron” dla widowni odbędzie się na początku czerwca. Wcześniej Syrena planuje zagrać inne musicale ze swojego repertuaru: „Kapitan Żbik i żółty saturator”, „Rodzina Addamsów”, „Rock of Ages” oraz „Next to normal”.

Wybranych piosenek z „Bitwy o tron” można posłuchać na platformie SoundCloud: https://tiny.pl/rsdz9
Animacja do piosenki Zygmunta III Wazy: https://tiny.pl/rsdzf

Twórcy i obsada „Bitwy o tron”

Libretto, teksty piosenek i reżyseria: Jacek Mikołajczyk
Muzyka i kierownictwo muzyczne: Tomasz Filipczak
Choreografia: Santi Bello
Kostiumy: Tomasz Jacyków
Scenografia: Jake Smart
Projekcje: Tomasz Grimm
Reżyseria światła: Artur Wytrykus
Współpraca choreograficzna: Patryk Gładyś
Asystentka reżysera: Aleksandra Ślązak

Obsada: Łukasz Szczepanik (Henryk Walezy), Anna Terpiłowska (Stefan Batory), Maciej Dybowski (Zygmunt III Waza), Albert Osik (Władysław IV Waza), Przemysław Glapiński (Jan Kazimierz Waza), Michał Konarski (Jan III Sobieski), Marcin Wortmann (August II Mocny), Agnieszka Rose (Stanisław August Poniatowski), Beatrycze Łukaszewska (Bona Sforza), Katarzyna Walczak (Anna Wazówna), Magdalena Placek-Boryń/Karolina Gwóźdź (Marysieńka), Marta Walesiak-Łabędzka (caryca Katarzyna Wielka), Piotr Siejka (o. Augustyn Kordecki) oraz Jacek Pluta (ks. Piotr Skarga)

Komentarze
Udostepnij