Zapowiedzi

Warsztaty w ruchu, w empatii i w przyszłości na pogodny wrzesień w wałbrzyskim Dramatycznym

W Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu rozpoczynamy nowy sezon i nowe działania edukacyjne. We wrześniu i październiku będziecie mogli popróbować swoich sił na scenie, zmierzyć się ze sztuczną inteligencją, a przede wszystkim naładować się olbrzymią dawką empatii na całą zimę! Proponujemy Wam dużo ciekawych spotkań z artystami teatru i tańca.

A na finał? Możliwość wystąpienia na naszej Scenie Kameralnej!

Co nas czeka?

Warsztaty WCZUJ SIĘ RAZ JESZCZE – dlaczego „raz jeszcze”? W 2017 roku Teatr realizował z sukcesem program „WCZUJ SIĘ – PRACOWNIA EMPATII”. Uczestnicy projektu w wieku od 12 do 80 lat, pomimo zróżnicowanych gustów, poglądów, wieku i zainteresowań, stworzyli unikalną grupę, rodzaj laboratorium teatralnego, aby przyjrzeć się znaczeniu empatii we współczesnym świecie. Dzisiaj wołamy “WCZUJ SIĘ RAZ JESZCZE” i chcemy ponownie zmierzyć się z problemem braku empatii i wzajemnego zainteresowania drugą stroną

w codziennych, publicznych i społecznych relacjach. Żyjemy w świecie, w którym przez blisko 2 lata pandemia zmuszała nas do izolacji i utrzymywania, także fizycznego, 2-metrowego, dystansu do drugiego człowieka. Chcemy stworzyć artystyczną przestrzeń, w której spotkają się nastolatkowie i seniorzy, gdzie międzypokoleniowa grupa uczestników spróbuje odkryć, jak spojrzeć na siebie z innych perspektyw, pozbyć się uprzedzeń i wczuć się w siebie nawzajem, by przełamać pogłębiającą się izolację. Dlatego zapraszamy na serię włączających warsztatów choreograficzno-muzycznych. Nauczymy się artystycznie wyrażać emocje i „myśleć ciałem”, poeksperymentujemy z różnymi brzmieniami, a na koniec zrobimy razem show!

Weekend z WARSZTATEM Z PRZYSZŁOŚCI – dlaczego z przyszłości? Teatr od czerwca 2023 roku realizuje projekt ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ, w którym bada co nas czeka za horyzontem. Interesuje nas temat pracy w przyszłości, wokół którego budujemy serię działań artystycznych. Zastanawiamy się głośno czy jesteśmy gotowi na pracę przyszłości? Na sztuczną inteligencję zaglądającą w każdy rewir naszego życia? A co z bezrobociem i automatyzacją produkcji? Z tymi tematami żyjemy już dzisiaj, więc może już czas się z nimi zmierzyć? W teatrze uważamy, że na przyszłość, która nie rysuje się zbyt kolorowo jedyną odpowiedzią jest wspólnota i solidarność. Czas poszukać jej już dzisiaj! Dlatego

zapraszamy na warsztaty o przyszłości i teraźniejszości, o budowaniu empatii i uczestnictwa. Zobaczymy jak działa sztuczna inteligencja i do czego możemy jej użyć w codziennym życiu. Porozmawiamy o naszych przyszłościach – osobistych i tej wspólnej. Spotkamy się w teatralnej zabawie z ludzi w różnym wieku, żeby razem i artystycznie oswoić nieznane.

Kiedy to wszystko?

Nasze wspólne działania rozłożyliśmy na wrzesień i październik 2023. Przed nami łącznie 13 wydarzeń! Spokojnie, dobrze wiemy, jak świat pędzi do przodu i dlatego uznaliśmy, że możecie spośród nich wybierać dowoli! Zbudujcie z nami swój teatralny kalendarz warsztatów:

15 września 2023 (piątek) godz. 17:15 – Foyer Teatru (wstęp wolny)

Inauguracja projektu “WCZUJ SIĘ RAZ JESZCZE” / spotkamy się w Teatrze, żeby się poznać i porozmawiać – będzie okazja omówić warsztaty przy kawce. Spotkanie prowadzi Renata Ambrożak – teatralna pedagożka.

18 września 2023 (poniedziałek) godz. 14:00 – NABÓR W RUCHU / II LO w Wałbrzychu (wstęp wolny)

Warsztaty choreograficzne prowadzone przez tancerza i choreografa Daniela Leżonia. Poznamy się w ruchu, w tańcu i w śmiechu. Udział w warsztacie na żywo na pewno rozbudzi w Was ochotę na więcej! Spośród młodzieży szkolnej zrobimy nabór na dalsze warsztaty.

19 września 2023 (wtorek) godz. 14.00 – Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wałbrzychu (wstęp wolny)

Warsztaty choreograficzne z młodzieżą uniwersytecką –spotkanie będzie początkiem naszej wspólnej teatralnej przygody.

20 września 2023 (środa) godz. 9.00 – III LO w Wałbrzychu (wstęp wolny)

Warsztaty choreograficzne w kolejnym LO.

23 i 24 września 2023 (sobota/niedziela) godz. 11:00 – Duża Scena Teatru (wstęp 8zł)

Warsztaty z przyszłości. W świat nowoczesnych technologii i analogowej empatii wprowadzi nas reżyser i wykładowca Krzysztof Popiołek. Warsztat będzie trwał około 6h – w teatrze będzie działać kawiarnia przez cały dzień!

26 i 27 września 2023 (wtorek/środa) godz. 11:00 – Scena Kameralna (wstęp 20zł / dwa dni)

Warsztaty integracyjne uczestników z poprzednich dni. Warsztaty poprowadzi reżyser Brian Michaels i choreograf Daniel Leżoń. Zajmą około 3 godzin dziennie.

03 i 05 października 2023 (wtorek/czwartek) godz. 11:00 – Scena Kameralna (wstęp 20zł / dwa dni)

Warsztaty muzyczne prowadzone przez sławnego jazzmana Kubę Suchara.

07 października 2023 (sobota) godz. 10:00 – Scena Kameralna (wstęp 20zł)

Warsztaty kompilacyjne prowadzone przez Briana Michaelsa, Daniela Leżonia oraz Kubę Suchara. Na tym spotkaniu połączymy wszystkie zdobyte umiejętności i zaczniemy wspólnie robić spektakl! Czas trwania to około 6 godzin.

11-13 października 2023r (środa-piątek) – godziny do uzgodnienia.

Próby do pokazu pod kierownictwem reżysera z udziałem choreografa i muzyka. Będzie to próba przełożenia wypracowanego materiału na angażujące widownię przedstawienie. Te próby będą dostępne tylko dla uczestników, którzy zadeklarują chęć udziału w pokazie.

14 października 2023 godz. 17.00 (sobota) – Scena Kameralna

PREMIERA: Pokaz finalny WCZUJ SIĘ RAZ JESZCZE w reżyserii Was wszystkich (wstęp 25 zł). A po pokazie – spotkanie widzów z uczestnikami i twórcami, porozmawiamy o tym, co przeżyliśmy razem przez te dwa miesiące!

15 października 2023 godz. 18.00 (niedziela) – Scena Kameralna – ostatni pokaz na pożegnanie (wstęp 25 zł).

Bilety wstępu na każdy z bloków warsztatowych można kupić w kasie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Wszelkich informacji udziela PEDAGOŻKA TEATRU, Renata Ambrożak, tel. 74 6488315,
e-mail: pedagogteatru@teatr.walbrzych.pl oraz KIEROWNIK LITERACKI Tomasz Jękot,
tel. 746488319, mail: t.jekot@teatr.walbrzych.pl

BIURO WSPÓŁPRACY Z PUBLICZNOŚCIĄ tel. 74 6488301-303, 535778816, mail: biuro@teatr.walbrzych.pl

Specjalnie dla Was poprosiliśmy sztuczną inteligencję o stworzenie zdjęcia z naszych przyszłych warsztatów, patrzcie jacy jesteśmy wszyscy uśmiechnięci!

Projekt “WCZUJ SIĘ RAZ JESZCZE” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023.

Projekt ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Komentarze
Udostepnij