Zapowiedzi

Wchodząc do domu historii – wyjątkowa literatura piękna w ArtRage

Wchodząc do domu historii

W 1979 Stefan Hertmans zakochał się w jednym ze starych, podupadających domów w belgijskiej Gandawie. Poświęcił kilka dekad na doprowadzenie go do powtórnej świetności i uczynienie z niego czegoś więcej niż tylko budynku, w którym mieszka.

Teraz, po latach spędzonych w domu, odkrywa, że kiedyś na jego kominku stało popiersie Hitlera, a w jego pokojach, wraz z rodziną, relaksował się zbrodniarz wojenny Willem Verhulst.

W Wejściu Hertmans bada sekrety swojego domu i zagłębia się w historię rodziny, która jego dom zamieszkiwała przed nim, opowiadając przy tym zarówno pojedyncze historie małych tragedii, jak i wielkiej plamy, jaką była holenderska kolaboracja z nazistami.

Stefan Hertmans (ur. 1951) – belgijski powieściopisarz, poeta i eseista, jeden z najbardziej cenionych współczesnych autorów języka niderlandzkiego. Był nominowany do licznych nagród międzynarodowych, m.in. prestiżowych Premio Strega, Prix Femina étranger i International Booker Prize. Jego najsłynniejsza powieść Wojna i terpentyna została przetłumaczona na 26 języków, w samej Holandii miała ponad 20 wydań i zdobyła Nagrodę Kultury Flamandzkiej w kategorii Literatura w 2014 roku.

Tytuł:Wejście
Autorka:  Stefan Hertmans
Tłumaczenie: Alicja Oczko
Premiera: 21 maja 2024
Seria: Przeszły/ciągły
Okładka: Mimi Wasilewska
Wydawnictwo ArtRage
Komentarze
Udostepnij