„Biesy” w reż. Marcina Wierzchowskiego.
Spektakl powraca na deski Dużej Sceny Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu już w ten weekend- 11.10 (piątek) i 12.10 (sobota) o godz. 19:00.
„Biesy” to doceniony przez krytyków i widzów spektakl. Akcja spektaklu osadzona jest w roku 1973, w Hiszpanii, w której reżim generała Franco chylił się ku upadkowi, ale społeczeństwo wciąż było głęboko pogrążone w milczeniu i bólu. Grupa młodych rewolucjonistów, nie mogąc wyrazić swojego buntu inaczej, postanawia stworzyć własną, radykalną adaptację „Biesów” Fiodora Dostojewskiego. Przez teatr, sztukę i wzburzone emocje próbują obnażyć represyjny system, który dusi ich naród. W tej pełnej pasji i desperacji walce, ich sztuka staje się bronią, ale również niebezpiecznym narzędziem, które prowadzi do tragicznego finału.
Twórcy wraz z zespołem aktorskim w umiejętny sposób rekonstruują klimat napięcia społecznego tamtych lat, ukazując wewnętrzne dramaty postaci poprzez intensywną, zbiorową grę aktorską. To spektakl o buncie, pasji i niebezpieczeństwach wynikających z radykalizacji idei – przedstawienie, które nie pozostawia widza obojętnym.
Spektakl „Biesy” zdobył liczne nagrody w Rankingu „Najlepszy, Najlepsza, Najlepsi” Miesięcznika TEATR 2021/2022:
- Wyróżnienie dla Marcina Wierzchowskiego w kategorii Najlepsza reżyseria
- Wyróżnienie w kategorii Najlepsze przedstawienie
- Wyróżnienie dla wszystkich aktorek w kategorii Najlepsza rola kobieca
- Wyróżnienie dla wszystkich aktorów w kategorii Najlepsza rolka męska
- Wyróżnienie dla Radomira Rospondka w kategorii Najlepsza rola epizodyczna
„Ten teatr to coś więcej niż widowisko sceniczne – to rekonstrukcja tragedii, której powtórzenie uchyla drzwi dla alternatywnego przebiegu zdarzeń. To teatr, który zostawia nadzieję”.
Piotr Dobrowolski, Miesięcznik Teatr
Więcej informacji na stronie: https://teatropole.pl/spektakle/biesy/
Link do trailera spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=Cw6DvCkIQZk
___________________________________________________________________
Bilety do kupienia w kasie Teatru oraz na www.teatropole.pl
fot. Edgar de Poray