Zapowiedzi

Werdykt Jury i nagrody specjalne na 13. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie

W Krakowie zakończyło się 13. FORUM MŁODEJ REŻYSERII. Ogłoszono Werdykt Jury i nagrody specjalne.

Po obejrzeniu dwunastu prac konkursowych jury w składzie:
– Dorota Kowalkowska – przewodnicząca
– Marek Fiedor
– Piotr Gruszczyński
postanowiło przyznać: 

NAGRODĘ GŁÓWNĄ Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości piętnastu tysięcy złotych za dla Barbary Bendyk (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie) za reżyserię przedstawienia „Pies” 

Dwie równorzędne nagrody po 5. 000 zł
1. Nagroda Verba dla Tadeusza Pyrczaka (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie) za reżyserię spektaklu „Prawdziwe Rosenthale”
2. Nagroda dla Miłosza Mieszkalskiego (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie) za reżyserię spektaklu „Bajka na dobranoc”

„Jury 13. Forum Młodej Reżyserii pragnie wyrazić swoją radość z powodu wysokiego poziomu zaprezentowanych prac, gorącej, twórczej i wspólnotowej atmosfery spotkania oraz różnorodności form, i podejmowanych tematów. Dokonując naszego wyboru kierowaliśmy się nie tylko kryteriami warsztatowymi, ale także szukaliśmy nowych, autorskich głosów artystycznych. Forum Młodej Reżyserii rozwijając się z roku na rok stało się niezbędnym dla środowiska spotkaniem, co chcielibyśmy podkreślić dziękując organizatorowi” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Podczas 13. FMR przyznano również NAGRODY:

Nagroda Związku Artystów Scen Polskich:

– Najlepszy ReżyserPatryk Warchoł (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie) za spektakl МАТЬ | MATKA

– Najlepsza AktorkaVolha Kalakoltsava (Ольга Колокольцева) w spektaklu МАТЬ | MATKA w reż. Patryka Warchoła

– Najlepsza Dramaturżka: Anita Szymańska – dramaturgia spektaklu МАТЬ | MATKA w reż. Patryka Warchoła

Nagroda Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie „Nowy Świat” w postaci zaproszenia do realizacji spektaklu: Tadeusz Pyrczak (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie), reżyser spektaklu „PRAWDZIWE ROSENTHALE”

Nagrody Teatru Współczesnego w Szczecinie:

– udział jako wydarzenie towarzyszące w 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONTRAPUNKT dla spektaklu „SPOŁECZNE SPA” – w docenieniu kolektywnej pracy na styku teatru i tańca, które poszukuje odpowiedzi na bardzo ważne również dla nas pytanie czym może być teatr

– udział w III edycji rezydencji artystycznej SCENA NOWE SYTUACJE dla Bartłomieja Juszczaka (Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie) i jego sztuki „Imię zmienione”, za bardzo czujne, wrażliwe oko na otaczającą rzeczywistość i odpowiedzialne tworzenie teatru z dużą uważnością na widza, co jest niezwykle istotne w przypadku teatrów publicznych, które należą do całego społeczeństwa.

Nagrodę TR Warszawa wspierającą rozwój najciekawszych reżyserek i reżyserów teatralnych otrzymał Krzysztof Zygucki (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie).
Nagroda została przyznana za odważny koncept spektaklu „HA HA HA” pozwalający szukać tego, co wzmacniające w sytuacjach które wydają się beznadziejne; uważną i energetyzującą reżyserię czytania performatywnego tekstu Klaudii Gębskiej „Maria Zosia Ania Frania, służąca nie jest do gadania!”; wrażliwość klasową i pracę z archeologią niewolnictwa w tekście „Cham Korpoman”.

Wyróżnienie zespołu programowego TR Warszawa w postaci rezydencji artystycznej dla Eugenii Balakirevej (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie), autorki spektaklu „PRACA Z AKTOREM. PROCES” i tekstu „Trzy sceny wylosowanego życia, ale kogo w sumie to obchodzi”.

Nagroda Dyrektora Teatru Łaźnia Nowa oraz Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia Bartosza Szydłowskiego – zaproszenie do prezentacji w ramach Festiwalu następujących spektakli: „HA HA HA” w reż. Krzysztofa Zyguckiego, „PIES” w reż. Barbary Bendyk, „PRAWDZIWE ROSENTHALE” w reż. Tadeusza Pyrczaka

Nagroda Teatru Potem-o-tem możliwość prezentacji w siedzibie Teatru spektaklu „SPOŁECZNE SPA” w reż. Bartłomieja Juszczaka (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie)

Nagrodę Debiut przyznaną przez Teatr Polski w Szczecinie otrzymał Tadeusz Pyrczak (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie) za reżyserię spektaklu „PRAWDZIWE ROSENTHALE”

Nagrodę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w postaci Rezydencji Dramaturgicznej otrzymała Julia Nowak (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie)

Nagrodą specjalną „WyspianKiss” Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach zostali uhonorowani: Krzysztof ZyguckiPiotr Mateusz Wach, Eugenia Balakireva, Miłosz Mieszkalski – studenci Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie

Nagrodę Teatru Nowego w Poznaniu: zaproszenie do współpracy dla dwojga reżyserów Barbary Bendyk i Miłosza Mieszkalskiego (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie) oraz zaproszenie do prezentacji w siedzibie Teatru przyznano spektaklowi „PIES” w reż. Barbary Bendyk

Komentarze
Udostepnij