Zapowiedzi

Wernisaż Galerii TR Warszawa

Zamówione przez TR…

TR Warszawa zaprasza na wernisaż Galerii TR, który odbędzie się 28 czerwca o godz. 19:00.

W wyniku prac konserwatorskich murale, fotografie i komiksy Edwarda Dwurnika, Jana Dziaczkowskiego, Grupy Twożywo, Agaty Bogackiej, Karola Radziszewskiego, Agaty „Endo” Nowackiej, Moniki Zawadzki, Rutu Modan i Anny Reinert, stworzone na zamówienie TR Warszawa w latach 2002-2015, odzyskały dawną formę.

W 2023 roku dzięki dotacji miasta stołecznego Warszawy rozpoczęły się prace konserwatorskie w Galerii TR. Murale odzyskały dawną formę. W ramach projektu prace zostały odpowiednio wyeksponowane, opisane i skatalogowane. Merytorycznym opracowaniem kolekcji zajęła się kuratorka Marta Czyż.

O Galerii
Galeria TR Warszawa to unikatowa na polską skalę przestrzeń galeryjna w instytucji kultury. Na ścianach we foyer prezentowanych jest 9 prac współczesnych artystów i artystek, które powstały na zamówienie TR Warszawa. Na elewacji kamienicy, w której mieści się teatr, umieszczony jest także neon TR Warszawa, będący instalacją artystyczną, powstałą przy okazji wystawy neonów organizowanej przez Muzeum Neonów. Autorzy wszystkich prac zebranych w Galerii TR związani są z wieloma mediami (malarstwem, grafiką, ilustracją, fotografią, performansem, komiksem, street artem). Galeria stanowi zatem jedyny taki zbiór w Polsce.

Przez lata murale podziwiali przychodzący na spektakle do TR Warszawa widzowie i widzki. Dziś prace bezsprzecznie zyskały na wartości. Ich autorzy i autorki przez ostatnie lata rozwinęli swoje kariery zawodowe i w tej chwili należą do grona najważniejszych twórców średniego i starszego pokolenia. Warto dodać, że przy samym wejściu do TR Warszawa znajduje się unikatowa praca zmarłego w 2018 roku wybitnego polskiego malarza, Edwarda Dwurnika, która w 2002 roku inaugurowała cykl prezentacji murali w TR Warszawa.

Odświeżenie i otwarcie Galerii zainicjuje kolejne wydarzenia performatywne. Więcej informacji wkrótce.

kuratorka Marta Czyż
konserwatorka: Monika Bzura
oświetlenie: Jakub Antosz
prace administracyjno-techniczne: Joanna Marszałek, Michał Golasa
produkcja: Damian Piwowarczyk, Monika Zielińska

Projekt współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa.

Komentarze
Udostepnij