Zapowiedzi

WIEDEŃSKI BAL: „ZEMSTA NIETOPERZA” WRACA NA SCENĘ OPERY NA ZAMKU W SZCZECINIE

W tym tygodniu Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na jedną z najsłynniejszych operetek świata: operetkę „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa syna.

Historia, która zaczyna się w mieszczańskim domu, przechodzi przez salę balową, aby zakończyć się… w więzieniu, bawi od prawie półtora wieku publiczność na całym świecie. Seria przezabawnych pomyłek, komicznych roszad i miłosnych gierek – wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę i pozwala przeżyć wspaniały wieczór w operze, wypełniony śpiewem i śmiechem. Tytułowa zemsta to przewrotny fortel doktora Falke, który w akcie odwetu na przyjacielu snuje zagmatwaną intrygę. Atmosfera zabawy i upojenia przenika znakomicie przetłumaczone przez Tuwima libretto i porywającą widzów muzykę. Na scenie soliści, chór i balet Opery na Zamku oraz bogactwo kostiumów i scenografii! Uznawana nie bez powodu za genialną „Zemsta nietoperza” przesycona jest energią, którą trzeba poczuć!

„Jeśli przyjrzeć się bliżej tym trzem aktom, łatwo dostrzec, że reprezentują one trzy odrębne światy: akt I to francuska komedia bulwarowa, oparta na błyskotliwym dialogu, dowcipnych, zaskakujących sytuacjach i śmiałej erotyce; akt II to typowa operetka w nowym – ówcześnie nowym – stylu, pełna przebieranek i spowodowanych nimi niewiarygodnych qui pro quo, pełne tańca, szampana i zwieńczone potężnym finałem w stylu opery komicznej; akt III to wiedeńska krotochwila w nestroyowskim stylu. Straussowi przypadło trudne zadanie związania tych trzech światów jednolitą muzyką, narzucenie stylistycznej jednorodności”.

Lucjan Kydryński

Joanna Tylkowska-Drożdż, odtwórczyni roli Rozalindy: „«Zemsta nietoperza» to absolutna klasyka gatunku, wspaniała muzyka, błyskotliwe libretto i znakomite wokalne kreacje na najwyższym poziomie trudności. Operetka w żartobliwy, błyskotliwy sposób, pokazuje życie codzienne wiedeńskiej burżuazji w drugiej połowie XIX wieku, tym czasie w historii, który bardzo lubię. Szczecińska realizacja operetki w tradycyjnej, historycznej konwencji, to naprawdę wspaniała propozycja dla Publiczności i artystów. Mistrzowska jest również prezentowana historia… Nie chciałabym zdradzać wszystkich sekretów libretta «Zemsty nietoperza», ale dla tych z Państwa, którzy nie znają: to operetka o bardzo zmyślnym żarcie, „zemście” na przyjacielu, który kiedyś również posłużył się żartem wobec tytułowego nietoperza. Pokojówka udaje panią, pani – węgierską princessę… We wszystko zamieszany jest rozśpiewany Alfred, artysta o prawdziwie włoskiej, tenorowej duszy…. Dużo poczucia humoru i wspaniała muzyka Johanna Straussa (syna), melodie, które znają wszyscy. Na chwilę przenosimy się do świata, którego już nie ma, który wydaje nam się bardziej wytworny niż ten, w którym obecnie żyjemy. Rozalinda, to prawdziwa diva operetkowa w najlepszym stylu: wytworna dama, elegancka i światowa, a jednocześnie sympatyczna, wrażliwa i nadopiekuńcza wobec męża Gabriela von Eisensteina i nadal chyba trochę nieodporna na czar, wdzięk i wspaniały głos wspomnianego wcześniej Alfreda – jej wiernego adoratora…. Podsumowując, oprócz wspaniałych fraz, lubię również ogromne poczucie humoru mojej bohaterki i jej sceniczną oraz wokalną elegancję. Wiele znanych i cenionych na świecie artystek podejmuje się śpiewania tej partii. Osobiście uważam, że wśród wymarzonych ról śpiewaczek, partia  Rozalindy musi się znaleźć (śmiech)!”.

Realizatorzy:

Kierownictwo muzyczne               Wojciech Semerau-Siemianowski

Reżyseria                                            Jitka Stokalska

Scenografia i kostiumy                  Łucja Kossawska

Choreografia                                     Natalia Fedorowa

Przygotowanie chóru                     Małgorzata Bornowska

Asystenci dyrygenta                       Ewelina Rożek-Janowska, Norbert Twórczyński

Asystent reżysera                            Wiesław Łągiewka

Obsada:

Gabriel von Eisenstein                   Adam Zdunikowski

Rozalinda                                           Joanna Tylkowska-Drożdż

Adela                                                   Aleksandra Bałachowska

Dr Falke                                               Tomasz Łuczak

Alfred                                                   Paweł Wolski

Frank                                                    Bartłomiej Tomaka

Gigi Orlofsky                                      Michał Sławecki

Dr Blind                                               Marcin Scech

Ida                                                         Anna Rosa

Frosch                                                  Wiesław Łągiewka

Adiutant                                              Dariusz Hibler

Iwan                                                     Andrzej Brzeskot

Orkiestra, chór i balet Opery na Zamku                

Terminy:

23 września 2023, sobota, godz. 19.00

24 września 2023, niedziela, godz. 18.00

Program spektaklu: https://opera.szczecin.pl/sites/default/files/2020-11/Zemsta%20nietoperza.pdf

Fot.: Łukasz Szełemej©Opera na Zamku

Komentarze
Udostepnij