Zapowiedzi

Wielki sukces kaliskiego Teatru. Adaptacja Szekspira w finałowej piątce prestiżowego festiwalu.

Już w lipcu w konkursie o Złotego Yoricka powalczy przedstawienie „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” w reż. Szymona Kaczmarka z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata.

„To wielki sukces naszego Zespołu i artystów tworzących „Wszystko dobre…” – mówi dyrektor Teatru Bartosz Zaczykiewicz – Festiwal Szekspirowski to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w kraju, a znalezienie się w finale konkursu o Złotego Yoricka to prawdziwy zaszczyt”

Konkurs na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira (w skrócie: Konkurs o Złotego Yoricka), odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku i stanowi swoiste podsumowanie polskich szekspirowskich realizacji danego sezonu artystycznego.

Spektakle wyłonione do finału prezentowane są podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, a zwycięski teatr otrzymuje statuetkę Złotego Yoricka i – od tego roku – nagrodę pieniężną w wysokości 40 000 zł.

 „«Wszystko dobre co się dobrze kończy » Szymona Kaczmarka z kaliskiego teatru Bogusławskiego dopełnia te układankę. Jest bardzo „swinarskie” z ducha, czyli pokazuje, że Szekspir przerażony światem i człowiekiem pisał te swoje radosne utwory wcale nie zmieniając poglądów, udawał tylko, że jest możliwy happy end, podczas gdy wszystko zmierza ku katastrofie. – pisze w uzasadnieniu selekcjoner konkursu Łukasz Drewniak – Zasługą Kaczmarka jest odkrycie zapomnianego na polskich scenach utworu, zademonstrowanie jego współczesnej drapieżności.”

Przedstawienie zostało wybrane do finałowej piątki spośród 25 zgłoszonych przedstawień z całej Polski. Będzie walczył o nagrodę z przedstawieniami z Poznania, Koszalina, Rzeszowa i Opola.

Widzowie, którym nie uda się dotrzeć do Gdańska, jeszcze w czerwcu będą mieli okazję zobaczyć spektakl na Dużej Scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Przedstawienia zaplanowane są na 14, 15 i 16 czerwca.

Komentarze
Udostepnij