Zapowiedzi

„Wiśniowy sad” premierowo w gorzowskim Teatrze Osterwy

22 marca w gorzowskim teatrze odbędzie się premiera sztuki Antoniego Czechowa „Wiśniowy sad”.

„Wiśniowy sad” to ostatnia sztuka teatralna Antoniego Czechowa napisana w 1903 roku. Sztuka wywarła wielkie wrażenie na jej pierwszych czytelnikach. Pisano o tym w listach i telegramach do autora, ale nie sprawiły mu one radości, sądził bowiem, że jego zamysły zostały źle odczytane. Uważał, że podobnie jak w przypadku swoich poprzednich utworów napisał komedię, a nawet farsę i nie rozumiał skąd nostalgiczne postrzeganie sztuki.

„Wiśniowy sad” to komedia o dramatycznym uciekaniu przed życiem. Nikt tu nie potrafi wziąć odpowiedzialności za swój los. Codzienne życie bohaterów toczy się wśród wydarzeń doniosłych i błahych, ale nie potrafią oni nadać mu sensu – ani w pracy, ani w miłości. Mają marzenia i nadzieję na zmiany w przyszłości, ale teraźniejszość ich przerasta. Wszyscy utrwalają fikcję, odklejają się od realu, karmią iluzją. Zawsze idzie jakieś „nowe”, a odchodzi „stare”. Czechow opisuje, jak bardzo się tego faktu boimy. Jacy śmieszni jesteśmy w tej bezradności wobec zmian i tragiczni w niezrozumieniu ich konieczności.

Wszystko wskazuje na to, że gorzowska inscenizacja nie będzie melancholijno-sentymentalna. Reżyser spektaklu, Jan Tomaszewicz chce, abyśmy doświadczyli Czechowa, który domagał się bardziej komediowego ujęcia swoich sztuk.

  • Jeśli dostrzeżemy siebie w wykreowanym przez Czechowa obrazie – to z pewnością będzie to sukces twórców sztuki, bo przecież każdy z nas mierzy się w swoim życiu z przemijaniem i zmiennością rzeczywistości. I każdy ma swój „wiśniowy sad” za którym tęskni. To wszystko jest wpisane w poetykę naszego istnienia.

Scenografia: Krzysztof Małachowski, znany ze scenografii awangardowych i minimalistycznych form. Zaprojektuje kompleksowo: scenografię, kostiumy i światło.
Muzyka: Marek Zalewski, twórca muzyki do wielu spektakli prezentowanych w gorzowskim teatrze.
Ruch sceniczny: Bartosz Bandura, aktor, tancerz, performer, choreograf, reżyser ruchu.

Komentarze
Udostepnij