Zapowiedzi

Włodek Pawlik z honorowym obywatelstwem Ostrowca Świętokrzyskiego

Punktem kulminacyjnym odbywających się od 13 do 15 września 2024 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim XV Dni Muzyki był koncert tria Włodka Pawlika, który odebrał też tytuł Honorowego Obywatela Ostrowca Świętokrzyskiego przyznany mu przez Radę Miasta w dniu 14 września bieżącego roku – pisze Krzysztof Krzak.

Choć ten znakomity światowej sławy pianista i kompozytor urodził się w Kielcach, to dzieciństwo i wczesną młodość spędził w mieście nad Kamienną, gdzie jego ojciec Lucjan był kapelmistrzem miejskiej orkiestry dętej, a mama Marianna (była solistka Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”) śpiewała w miejscowym chórze i kapeli Szlaka Paka. Najczęściej występowali na deskach Zakładowego Domu Kultury (ZDK), gdzie w wieku 6 lat zadebiutował ich syn Włodzimierz, grający na fortepianie. Średnią szkołę muzyczną Włodzimierz Pawlik ukończył już w Kielcach, a następnie studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie wybitnej pianistki Barbary Hesse-Bukowskiej i na Wydziale jazzowym Hochschule fur Music w Hamburgu.

Dziś w swoim dorobku twórczym Pawlik ma 45 autorskich albumów wydanych zarówno w Polsce, jak i w USA. Do najpopularniejszych należą: „Four Seasons”, „Anhelli”, „Grand Piano”, „America” i przede wszystkim „Night in Calisia” nagrana wspólnie z Randym Breckerem i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej, która przyniosła mu w 2013 roku nagrodę Grammy w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album. Jest też Włodek Pawlik twórcą muzyki do wielu filmów takich jak „Wrony”, „Pora umierać”, „Wszystko dla mojej matki” czy  „Rewers” (za ścieżkę dźwiękową do tego ostatniego otrzymał Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni i Polską Nagrodę Filmową – Orły).  Współpracował też z Peterem Greenawayem przy filmie „Straż nocna” oraz z Marleen Gorris przy jej filmie „Wiatry Kołymy”. Pawlik jest także autorem muzyki do kilku spektakli teatralnych (m.in. „Elektryczny parkiet” w Teatrze Narodowym w Warszawie, „Chopin 4” w Kieleckim Teatrze Tańca, „Wieczorem” w lubelskim Starym Teatrze i „Odprawa posłów greckich” w stołecznym Teatrze Polskim) i przedstawień Teatru Telewizji („Spotkanie” w reżyserii Piotra Mikuckiego, „”Królowa chłodu”, „Pan Dwadrzewko” – reż. Piotr Mularuk, „Napis” wyreżyserowany przez Wojciecha Nowaka oraz „Pan Jowialski” w reżyserii Artura Żmijewskiego).

Przed koncertem, który odbył się w sali Centrum Tradycji Hutnictwa (dawniej: ZDK) muzyk odebrał z rąk Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Artura Łakomca stosowną statuetkę potwierdzającą przyznany tytuł honorowy. Podczas występu zaś temu wybitnemu jazzmanowi towarzyszyli: Damian Kostka (kontrabas i gitara basowa) i Adam Zagórski (perkusja) – wirtuozi swoich instrumentów oraz – gościnnie – na wiolonczeli jego syn Łukasz Pawlik, równie utalentowany multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer. W programie koncertu znalazły się kompozycje i wariacje Pawlika na temat utworów innych kompozytorów z płyt „America” (m.in. Nokturn b-moll Paderewskiego w jazzowej wersji, „Speed Limited” i „Funky – Punky” na bis), „Moniuszko/Pawlik” („Prząśniczka”, „Szumią jodły na gór szczycie”, „Kum i kuma”), „Tykocin”, „Night in Calisia”, a także z płyty „Pawlik&Pawlik Duo” nagranej z synem Łukaszem (m.in. „Pieniny”). Genialny w brzmieniu i mistrzostwie wykonania koncert potwierdził, iż Włodek Pawlik to jeden z największych polskich talentów muzycznych, który zasłużenie cieszy się uznaniem świata muzycznego także poza naszym krajem.

Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że XV Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczął recital organowy księdza doktora Witolda Garbulińskiego, który w Kolegiacie św. Michała Archanioła wykonał utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Johna Stanleya i Louisa Jamesa, a zakończy koncert koncert Orkiestry Kameralnej Polish Camerata pod dyrekcją Marka Głowackiego z udziałem solistki Zofii Płaziuk (flet). W programie II, III i IV suita orkiestrowa J.S. Bacha.

Fot. Krzysztof Krzak

Komentarze
Udostepnij