Zapowiedzi

Wojciech Marek Kozak w zespole Szaniawskiego w Wałbrzychu

Wraz z rozpoczęciem Nowego Roku do zespołu Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu dołączył nowy aktor Wojciech Marek Kozak. Wałbrzyscy widzowie mieli już szansę podziwiać go w nietuzinkowej roli Pana Młodego w “WESELU” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wojtka Klemma.

Wojciech Marek Kozak pochodzi z Gądecza (kujawsko-pomorskie). Jest aktorem, tancerzem i performerem. W 2020 ukończył Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu.

Jako tancerz i performer uczestniczył w multidyscyplinarnym programie dla młodych twórców i wykonawców ANFIBIA w Bolonii oraz w 4. edycji China-CEEC Summer Dance Camp (wymianie taneczno-kulturowej tancerzy chińskich i europejskich) w Chorwacji i na Węgrzech.
Współpracuje z kalkuckim teatrem Kasba Arghya, gdzie odbył dwumiesięczną rezydencję i zrealizował monodram, który prezentowany był na scenach w Indiach i Polsce oraz z Transnationales Ensemble Labsa w Dortmundzie (miejscem, w którym młodzi ludzie z doświadczeniem ucieczki spotykają się, żeby współdziałać z artystkami i artystami różnych kierunków), gdzie prowadził warsztaty i współtworzył kolektywny spektakl.

Tworzy własne prace performatywne: „RE/CREATE” w Studium Teatralnym w Warszawie, „BABEL” w Leggere Strutture Art Factory w Bolonii oraz „MULTITUDE”, za który otrzymał Nagrodę Instytutu Muzyki i Tańca na 6. Ogólnopolskich Dniach Monodramu w Koszalinie.

Na scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu zadebiutował rolą Pana Młodego w spektaklu „WESELE” w reż. Wojtka Klemma w 2019 roku. O tej roli Grzegorz Ćwiertniewicz pisał w swojej recenzji „Polska to wszystko hołota…” na łamach Odry: „Nie ma w spektaklu przerostu formy nad treścią, za to wyczuwa się ogromne zaangażowanie zespołu aktorskiego – Wojciech Marek Kozak zasługuje na uznanie szczególne, a o jego aktorstwie będzie jeszcze głośno”.

Wojciech Kozak w swoim dorobku ma również spektakle teatru tańca. Stworzył rolę #Królowej w spektaklu „PLATEAU” duetu Maciej Kuźmiński/Paul Bargetto w Teatrze ROZBARK w Bytomiu (2019). Współpracował z Iloną Trybułą i Antonellą Boccadamo.
Artysta zajmuje się również choreografią i ruchem scenicznym. W “Szaniawskim” był choreografem spektaklu „PANI MORU” w reżyserii Seba Majewskiego.

fot. Krzysztof Kadis / mat. teatru

Komentarze
Udostepnij