Zapowiedzi

“Wozzeck”: pierwsza operowa transmisja live w Multikinie

Pierwsza transmisja live z Met w 2020 roku – “Wozzeck” Albana Berga w interpretacji dyrektora Met Yannicka Nézet-Séguina – na żywo, prosto z Nowego Jorku już w sobotę, 11 stycznia o godz. 18:55 w wybranych kinach sieci Multikino.

Najpierw było wydarzenie autentyczne: Johann Christian Woyzeck, lipski cyrulik, zamordował 21 czerwca 1821 swoją kochankę. Potem postromantyczny niemiecki pisarz Georg Büchner stworzył na tej kanwie dramat, a ten z kolei posłużył Albanowi Bergowi do skomponowania wstrząsającej opery. Były żołnierz, dręczony koszmarami, nie wytrzymuje presji środowiska i wyśmiewany po zdradzie swej konkubiny zabija ją, a sam ginie w nurtach rzeki.

Berg z niezwykłą maestrią eksperymentował w swoim dziele z dawnymi formami muzycznymi, dzięki czemu powstała wyjątkowa partytura, napisana metodą dodekafoniczną. Tym razem muzycznie zinterpretuje ją Yannick Nézet-Séguin, nowy dyrektor muzyczny The Metropolitan Opera, a w rolę Wozzecka wcieli się znakomity szwedzki baryton Peter Mattei (wystąpił w transmisjach “Cyrulika sewilskiego”, “Parsifala” i “Eugeniusza Oniegina”). Za reżyserię odpowiada William Kentridge. “Wozzecka” wystawiali także Polacy – w ostatnich latach tę operę reżyserował m. in. Krzysztof Warlikowski. Co tak urzekającego jest w historii Wozzecka, że wciąż znajduje nowych interpretatorów wśród wybitnych artystów? Między innymi o tym będzie można przekonać się w trakcie transmisji live w Multikinie.

“Wozzeck” – na żywo, prosto z nowojorskiej Met – już w sobotę, 11 stycznia o godz. 18:55 w kinach sieci Multikino w: Bydgoszczy, Gdańsku, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu (Multikino Malta), Szczecinie, Warszawie (Multikino Ursynów, Multikino Złote Tarasy, Multikino Targówek), Włocławku i Zabrzu.

Bilety do nabycia w kasach kin i na www.multikino.pl

**

Wozzeck

11.01.2020 | sobota | 18:55 [CET] PREMIERA SEZONU

dyrygent: Yannick Nézet-Séguin

reżyseria: William Kentridge

współpraca reżyserska: Luc De Wit

projekcje wideo: Catherine Meyburgh

scenografia: Sabine Theunissen

kostiumy: Greta Goiris

światło: Urs Schönebaum

w rolach głównych: Elza van den Heever jako Marie, Tamara Mumford jako Margret, Christopher Ventris jako Tamburmajor, Gerhard Siegel jako Kapitan, Andrew Staples jako Andres, Peter Mattei jako Wozzeck, Christian Van Horn jako Doktor

Komentarze
Udostepnij