Zapowiedzi

„Wracaj” Pilarskiego w reżyserii Anny Augustynowicz ponownie na Małej Scenie Powszechnego w Łodzi

12, 13 i 14 listopada „Wracaj” w reżyserii Anny Augustynowicz ponownie na Małej Scenie„Coś mi tu nie gra, coś mi tu nie gra… Wracam sobie normalnie do domu, a tam jacyś obcy…” Po pandemicznej przerwie „Wracaj” Przemysława Pilarskiego w reżyserii Anny Augustynowicz będzie można ponownie obejrzeć w Łodzi i Szczecinie. Na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi spektakl widzowie zobaczą 12, 13 i 14 listopada o 19:15, a 19, 20 i 21 listopada w Malarni w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

„Wracaj” to koprodukcja łódzkiego Teatru Powszechnego i szczecińskiego Teatru Współczesnego – prapremiera została zrealizowana specjalnie na XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Spektakl opowiada historię człowieka o pseudonimie Bobby Kleks, który wraca po latach do powojennego Radomia i próbuje odnaleźć się we własnym domu – zasiedlonym już przez innych mieszkańców. Ale to tylko pretekst, aby zanurzyć się w tajemniczym świecie, któremu patronuje David Lynch. Tutaj, dzięki wieloznaczności języka, sensy rodzą się poza dosłownością, a spektakl rozgrywa się poza kategoriami, które można po prostu „zrozumieć” lub ująć w racjonalne ramy…

Za sztukę „Wracaj” Przemysław Pilarski otrzymał w 2018 roku prestiżową Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Spektakl „Wracaj” otrzymał szereg nagród i wyróżnień, między innymi:

  • Złota Maska dla Najlepszego Spektaklu w sezonie 2018/2019
  • Złota Maska dla Anny Januszewskiej – Najlepszej Aktorki w sezonie 2018/2019
  • Subiektywny Spis Aktorów Teatralnych sezonu 2018/2019 Jacka Sieradzkiego: Anna Januszewska wyróżniona za „mistrzostwo” w spektaklu „Wracaj”
  • Monika Kępka w spektaklu „Wracaj” – najlepsza rola kobieca w sezonie 2018/2019 według Henryka Mazurkiewicza w rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019” opublikowanym w Miesięczniku „Teatr”
  • Sztuka „Wracaj” – Najlepsza polska sztuka w sezonie 2018/2019 według Jacka Wakara, Wiesława Kowalskiego i Jacka Sieradzkiego w rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019” opublikowanym w Miesięczniku „Teatr”

***

„Wracaj”

Autor: Przemysław Pilarski
Reżyseria: Anna Augustynowicz
Scenografia: Marek Braun
Wideo: Wojciech Kapela
Reżyseria światła: Krzysztof Sendke
Muzyka: Jacek Wierzchowski
Kostiumy: Wanda Kowalska
Obsada: Maria Dąbrowska, Anna Januszewska, Monika Kępka, Małgorzata Goździk, Adam Kuzycz-Berezowski, Jakub Kryształ
W spektaklu wykorzystany jest utwór Johanna Wolfganga Goethego „Król Olch” oraz utwór Franza Schuberta „Król olch” w aranżacji Jacka Wierzchowskiego

Prapremiera: 29 marca 2019 w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

fot. Katarzyna Chmura

Komentarze
Udostepnij