Zapowiedzi

Wrocławska premiera filmu dokumentalnego „Radical Move” w reżyserii Anieli Astrid Gabryel

Jak sfilmować energię? To pytanie przez sześć lat towarzyszyło reżyserce filmu i autorce scenariusza Anieli Astrid Gabriel, która podążała za zespołem, kierowanym przez Thomasa Richardsa, by udokumentować jego intymną pracę i uchwycić to, co zdaje się nieuchwytne. Efekty tej niezwykłej współpracy będzie można zobaczyć na dużym ekranie 27 maja 2024 roku.

Już 27 maja 2024 o godz. 18.00 w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się długo wyczekiwana wrocławska premiera filmu „Radical Move” – niezwykłego obrazu, w którym oko kamery po raz pierwszy towarzyszy treningom i działaniom performatywnym zespołu teatralnego Focused Research Team in Art As Vehicle, pracującego w pod kierunkiem Thomasa Richardsa w Pontederze. Reżyserka Aniela Astrid Gabryel wraz z operatorką Zuzanną Kernbach przez kilka lat towarzyszyły zespołowi, uczestniczyły w sesjach pracy z pieśnią, próbach, al także w prywatnym życiu członków grupy. Stały się nie tylko świadkiniami intymnej pracy, ale i powierniczkami sekretów. Nieoczekiwanie, zarejestrowały delikatny moment rozpadu grupy i zamknięcie Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards. Obraz – zrodzony z chęci zrozumienia i dotknięcia tajemnicy Pracy – ostatecznie przyniósł ważne pytania na temat stawiania granic w działalności artystycznej i ceny, jaką płaci się za bezwarunkowe oddanie się sztuce.

Pomysł na film zrodził się z fascynacji pracą zespołu, codziennymi treningami i oddaniem na drodze ku spotkaniu z „transcendencją”. Jak mówi reżyserka: „Moim priorytetem była opowieść o duchowej potrzebie człowieka, o potrzebie przekroczenia – używam tu celowo tak prostych słów, ponieważ nasz film to próba uchwycenia i nazwania tego, czym jest to duchowe przeżycie i przekroczenie, które Thomas Richards nazywa «the Work» […]. Dla mnie to tajemnica, którą pragnę śledzić w każdym moim filmie. Kręcąc «Radical Move», chciałam więc przede wszystkim opowiedzieć o przeżyciu «duchowym» moich bohaterów. Decyzja o bohaterze zbiorowym wynikała również ze specyfiki ich pracy, które było oparte na wspólnotowości. Chciałam być jak najbliżej moich bohaterów – w sensie fizycznym, emocjonalnym, psychologicznym, aby móc wraz z kamerą uczestniczyć w ich docieraniu do subtelniejszych energii”.

Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards to ośrodek, który został założony w 1985 roku w Pontederze we Włoszech jako Workcenter of Jerzy Grotowski; w roku 1996 Grotowski zdecydował się rozszerzyć nazwę Workcenter o nazwisko Richardsa – precyzując w ten sposób kierunek pracy praktycznej. O swojej współpracy z Richardsem Grotowski pisał: „Moja praca z Thomasem Richardsem ma charakter «przekazu». Przekazuję mu to, do czego doszedłem w swym życiu: wewnętrzny aspekt w pracy”. Po śmierci Grotowskiego (1999) pracami Workcenter kierowali Thomas Richards i Mario Biagini, początkowo ściśle ze sobą współpracując, z czasem prowadząc prace w dwóch oddzielnych zespołach. W 2007 roku Mario Biagini powołał Open Program, rok później Thomas Richards założył Focused Research Team in Art as Vehicle. W styczniu 2022 roku Richards zamknął Workcenter, obecnie pracuje dla Teatro della Toscana – Teatro Nazionale, a jego najnowsze badania w dziedzinie sztuk performatywnych są wspierane przez Theatre No Theatre.

Film wyreżyserowała wrocławianka Aniela Astrid Gabryel – absolwentka Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie otrzymała

tytuł doktora sztuki z wyróżnieniem. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Jej krótkometrażowe filmy były nagradzane i pokazywane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Po pokazie odbędzie się rozmowa z reżyserką, którą poprowadzi wybitny znawca twórczości Jerzego Grotowskiego, prof. Dariusz Kosiński.

Pokaz filmu wraz ze spotkaniem odbędą się 27.05.2024 o godz. 18.00 w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu (ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21). Bilety w cenie 18 PLN można nabyć na stronie kina: https://www.kinonh.pl/bilet.s?eventId=163888&forwardback=https%3A%2F%2Fwww.kinonh.pl%2Fop.s%3Fid%3D19634

Strona wydarzenia: https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/radical-move/

Współorganizatorem wydarzenia jest Kino Nowe Horyzonty.

Komentarze
Udostepnij