Zapowiedzi

Wrocławski Teatr Pantomimy podsumowuje swoją działalność w sezonie 2022/23

Premiery  

W minionym sezonie Wrocławski Teatr Pantomimy wystawił cztery nowe przedstawienia. 20 października miała miejsce premiera mini-serialu teatralnego „Ballady i romanse” na podstawie dzieła Adama Mickiewicza. Do pracy nad spektaklem zostało zaproszonych troje reżyserów:  Romantyczność Piotr Soroka, Świteź przez Zdenka Pszczołowska, a Lilije przez Błażej Peszek. Na początku marca odbyła się premiera przedstawienia w reżyserii Małgorzaty Wdowik „Niepokój przychodzi o zmierzchu” na podstawie powieści Marieke Lucasa Rijnevelda o tym samym tytule. Książka w Polsce została wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego w tłumaczeniu Jerzego Kocha. W czerwcu publiczność mogła zobaczyć premierowo „Symfonię alpejską. Thriller spirytystyczno-pantomimiczny inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz z muzyką Ryszarda Straussa” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. W połowie miesiąca premierę miała również „Zbrodnia i kara. Z powodu zbrodni Rosjan, których nie potrafimy zrozumieć”. Przedstawienie w koprodukcji z Teatrem Polskim w Podziemiu wyreżyserował  laureat Paszportu Polityki 2022 w kategorii „Teatr” Jakub Skrzywanek. Natomiast w pierwszy weekend wakacji zaprosiliśmy najmłodszą publiczność na repremierę „Mikrokosmosu” z inspiracji Calineczką H.Ch.Andersena. Przedstawienie Konrada Dworakowskiego, dedykowane dla widzów 5+, po trzech latach powróciło na scenę – tym razem Scenę Letnią, czyli do Ogrodu WTP.

Festiwale i nagrody

Wrocławska Pantomima tym sezonie zaprezentowała dwa przedstawienia podczas prestiżowych festiwali w Polsce. W październiku „Tyran” w reżyserii Jakuba Lewandowskiego prezentowany był na XXII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie, największym polskim festiwalu, na którym prezentowane są różnorodne formy współczesnego teatru pantomimy z całej Europy. Z kolei „Ballady i romanse” wzięły udział w konkursie Klasyka Żywa i znalazło się w finale. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, a przedstawienie wróciło z Opola z nagrodą dla Magdy Pasierskiej i Szymona Tomczyka za muzykę i jej performatywne wykonanie.

Nowi aktorzy w zespole WTP

W tym sezonie do zespołu dołączyła dwójka nowych aktorów – Karolina Paczkowska i Jakub Pewiński, absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Do WTP dołączyli do na początku 2023 roku i od tego czasu zaprezentowali swoje umiejętności m.in. w spektaklach: „Niepokój przychodzi o zmierzchu”„Los Mimos”„Mikrokosmosie”, czy „Symfonii alpejskiej”.

Tournée Tyrana po Polsce

Jesienią poprzedniego roku „Tyran” w reżyserii Jakuba Lewandowskiego wyruszył w objazd w ramach 14. edycji programu TEATR POLSKA. Przedstawienie znalazło się wśród 18 spektakli, które zakwalifikowały się do tego ogólnopolskiego programu promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. „Tyran” został zaprezentowany widzom z Brzeszcz, Rydułtowy, Czechowic-Dziedzic, Konina i Nowej Soli.

Spotkania z publicznością

Ten sezon obfitował również w spotkania z widzami. Pierwsze spotkania odbyły się po spektaklach „Tyrana” w ramach TEATRU POLSKA w Brzeszczu, Rudułtowach, Czechowicach-Dziedzicach, Koninie i Nowej Soli. We Wrocławiu spotkaliśmy się 19 maja po spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu”, w którym oprócz aktorów udział wzięli: Jerzy Koch – tłumacz powieści Marieke Lucasa Rijenevelda oraz Jan Baszak – autor rzeźb. Następnie w Opolu podczas 47. OKT z obsadą i twórcami „Ballad i romansów”. Znów we Wrocławiu 29 czerwca w Kinie Nowe Horyzonty z aktorkami Agnieszką Dziewą oraz Moniką Rostecką – aktorkami wcielającymi się w postać Wandy Rutkiewicz w „Symfonii alpejskiej…” po filmie „Cholitas” w ramach cyklu „Porozmawiaj z nią”, a także już dzień później, bo 30 czerwca z całą obsadą i reżyserem Cezarym Tomaszewskim po spektaklu „Symfonia alpejska…”. 

Edukacja

Ubiegły sezon to także liczne spotkania warsztatowe: Warsztaty fotografii teatralnej z Natalią Kabanow, warsztaty krytyki teatralnej, czyli Punkt Krytyczny z Henrykiem Mazurkiewiczem, weekendowe Warsztaty mistrzowskie z Anną Nabiałkowską i Mariuszem Sikorskim, a także dwie Grupy Otwarte, których spotkania zakończyły się pokazami powarsztatowymi. „L.A.S.” z inspiracji książką Petera Wohllebena „Sekretne życie drzew” powstał pod opieką Piotra Soroki i Krzysztofa Szczepańczyka, drugi pokaz powarsztatowy pod opieką Moniki Rosteckiej nosił tytuł „Wiatr„.

Wystawy

Uczestnicy warsztatów fotografii teatralnej wraz z Natalią Kabanow mieli niełatwe zadanie, by spośród licznych zdjęć wykonanych podczas trwania zajęć – spektakli, prób, pokazów Grup Otwartych – wybrać po dwie prace, które stały się częścią powarsztatowej wystawy fotografii teatralnej. Jej wernisaż miał miejsce podczas Otwarcia Ogrodu Możliwości przy al. Dębowej 16, a podziwiać ją można wciąż na naszym płocie od ulicy Ślężnej.

W maju zorganizowaliśmy jeszcze jedną wystawę – rzeźb Jana Baszaka, które biorą udział w przedstawieniu „Niepokój przychodzi o zmierzchu” (reż. M. Wdowik). Wystawa miała miejsce w witrynie Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, pod Arkadami na ul. Świdnickiej.

Potańcówka

W Dzień Kobiet Wrocławski Teatr Pantomimy zaprosił widzów na PANTO TAŃCZY: marzenia, czyli program teatralno-taneczny wyrastający z idei potańcówek. Kreacja zbiorowa zespołu aktorskiego stała się teatralno-taneczna podróżą, której kierunek wyznaczyły marzenia zespołu WTP i publiczności. Gościem specjalnym wieczoru była Draq Queen Twoja Stara. Do wspólnego tańca mimowie drugi raz zaprosili publiczność w maju, tym razem wspólna zabawa odbyła się w Ogrodzie – Scenie Letniej. 

PantoZIN

PantoZIN to nieregularnik współtworzony z widzami, który towarzyszy premierom, w szeroki sposób komentuje i kontekstuje wątki zaczerpnięte z przygotowywanych przedstawień. W odpowiedzi na OPEN CALLe do twórczego zinterpretowania tematów przyszły liczne zgłoszenia w formie literackiej, malarskiej, graficznej, fotograficznej itd., spośród których wybrane materiały ukazały się w dwóch wydanych numerach. Pierwszy ukazał w marcu pod hasłem …PRZYCHODZI O ZMIERZCHU i towarzyszył premierze Małgorzaty Wdowik, drugi – SZCZYT WSZYSTKIEGO – w maju poprzedzał premierę przedstawienia Cezarego Tomaszewskiego. PantoZINY są bezpłatne, dostępne również w formie elektronicznej na pantomima.wroc.pl 

Podcast

W mijającym sezonie wystartował również cykl rozmów z zaproszonymi gośćmi pn. PANTOMIMA PORUSZA: tematy, które prowadzą dyrektorka WTP Agnieszka Charkot oraz specjalista ds. programowych Piotr Soroka. Wszystkie odcinki są do odsłuchania bezpłatnie na Spotify i YouTube.

 

Koncerty na tarasie

We wrześniu taras zabytkowej willi przy al. Dębowej 16 stał się teatralną sceną muzyczną, a wydarzeniem otwierającym cykl był koncert zespołu MAPA, projektu cenionej wrocławskiej artystki — Magdy Pasierskiej, współautorki muzyki do „Ballad i romansów”. W styczniu w Ogrodzie Zimowym WTP zagrała Patrycja Hefczyńskia z projektem Broad Peak. Dj-ka, autorka tekstów i muzyki, znana widzom Wrocławskiego Teatru Pantomimy, jako twórczyni muzyki do przedstawienia „Tyran”.

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

W Międzynarodowy Dzień Teatru sala prób WTP zmieniła się w przestrzeń relaksu, spokoju i CISZY, której można było wysłuchać i doświadczyć podczas czytania performatywnego. Zespół WTP wykorzystując technikę ASMR, przeczytał wybrane fragmenty książki „Cisza” autorstwa Małgorzaty Wójcik i Rafała Żaka wydanej przez wydawnictwo PWN.

Otwarcie OGRODU MOŻLIWOŚCI

W maju Pantomima otworzyła swój ogród. Wspólnie z widzami została zasiana łąka kwietna, odbył się spacer dendrologiczny, podczas rozmowy „Co wspólnego ma Pantomima z kawą” można było poznać mało znane informacje dotyczące historii willi przy al. Dębowej 16. Poza tym najmłodsi i dorośli widzowie wzięli udział w warsztatach pracy z ciałem, pokazie pracy Grupy Otwartej, a na koniec razem z Drag Queen Twoją Starą zatańczyć w ogrodowej odsłonie PANTO TAŃĆZY: marzenia.

Tribute to Hovhannes

Polsko-armeński projekt składał się z otwartych warsztatów teatralnych prowadzonych we Wrocławiu przez Zhirayr Dadasyana, którego uczestnicy stworzyli impresję choreograficzną do video klipu. Muzykę i słowa skomponował zespół ATME w składzie: Piotr Guliński (gitara), Adrian Nejman (bass), Łukasz Pawełoszek (wokal, lyrics), Paweł Zborowski (perkusja). Finałem projektu była premiera filmu i teledysku, który zmontował pomysłodawca cyklu Mateusz Kowalski. 

Rekordowa liczba dofinansowań

Mijający sezon był bardzo dobry pod względem dodatkowych środków, które udało się pozyskać na działalność. Teatr otrzymał: 65 tys. zł na premierę „Symfonii alpejskiej” w ramach programu TEATR Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; 56 tys. z MKiDN oraz 40 tys. z Urzędu Marszałkowskiego na realizację przedstawienia „Ballad i romansów”; 43 680 zł na zadanie pod nazwą „Pantomima porusza”, czyli potańcówkikino w ogrodzie, teatralny ZIN i podcasty; 70 600 zł  z Urzędu Marszałkowskiego na letni objazd z przedstawieniem „Mikrokosmos” po Dolnym Śląsku; 52 tys. z programu Kultura Dostępna oraz 25 tys. z UMWD na zimowy objazd z „Królową. Baśnią podwórkową”, 600 tys. z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca na realizację programu Przestrzenie Sztuki Taniec na Dolnym Śląsku, który Urząd Marszałkowski zdecydował się również wspomóc kwotą 100 tys. zł. Jesienne tournée „Tyrana” zostało sfinansowane z program TEATR POLSKA ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (91 204 zł) oraz ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego (20 tys. zł).

Akcje i kampanie

W 2022 roku Wrocławski Teatr Pantomimy dołączył do Kultury dla klimatu, oddolnej inicjatywy na rzecz ekologizacji obszaru kultury. Działania wdrażane w WTP, sposób produkcji przedstawień i działań okołoteatralnych, metody promocji repertuaru, a także codzienne działania związane z bieżącym funkcjonowaniem instytucji poddawane są ocenie w celu zmniejszenia zużycia materiałów i energii.

W kwietniu miała miejsce ogólnopolska akcja tańczMY, organizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca od 2019 roku. Jej celem jest zrzeszenie środowiska tanecznego wokół idei obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca. W ramach akcji Pantomima zagrała dwa spektakle: „Tyran” oraz „Ballady i romanse”

Pantomima dołączyła również do kampanii społecznej „Wszystko gra?”, której celem jest zachęcenie Polek i Polaków do korzystania z oferty kulturalnej jako remedium na pogarszającą się kondycję psychiczną społeczeństwa. Kampania wystartowała w Światowy Dzień Walki z Depresją i ma charakter ogólnopolski. Jej inicjatorami są: STUDIO teatrgaleria, Fundacja Off School, Fundacja Można Zwariować i Nowe Motywacje. Pod hasłem WSZYSTKO GRA? Niebawem ukaże się wydanie specjalne PantoZINa.

fot. Natalia Kabanow

Komentarze
Udostepnij