Zapowiedzi

Wrześniowe propozycje Teatru Polskiego w Bydgoszczy

Teatr Polski w Bydgoszczy nie zwalania tempa. Po wcześniejszym początku sezonu, we wrześniu zaplanował aż dwie premiery. Wśród wrześniowych propozycji pojawią się także spektakle, których premiery odbyły się pod koniec ostatniego sezonu.

„Twarzą w twarz” – pierwsza premiera sezonu

Wrześniowy afisz Teatru Polskiego w Bydgoszczy otworzy długo wyczekiwana premiera spektaklu „Twarzą w twarz” w reżyserii Mai Kleczewskiej.  Tekst sceniczny,  który oparty został na scenariuszach filmów Ingmara Bergmana, przygotowali reżyserka Maja Kleczewska i dramaturg Łukasz Chotkowski. Spektakl miał zostać zaprezentowany po raz pierwszy
27 marca, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, jednak przedłużające się zamknięcie instytucji kultury sprawiło, że pierwsze pokazy zostały przeniesione na nowy sezon.

Bydgoska premiera spektaklu „Twarzą w twarz”  w reżyserii Mai Kleczewskiej odbędzie się 4 września (sobota) o godz.19.00, pokaz popremierowy zaplanowano na 5 września (niedziela), godz. 16.00. Warto przypomnieć, że bydgoska premiera będzie pierwszym pokazem z udziałem publiczności. 19 marca w Teatrze Powszechnym w Warszawie, który jest koproducentem spektaklu, odbył się pokaz zamknięty.

W bydgosko-warszawskiej koprodukcji, obok aktorów Teatru Polskiego w Bydgoszczy – Damiana Kwiatkowskiego, Dagmary Mrowiec-Matuszak, Michała Surówki i Małgorzaty Witkowskiej – wystąpią, dobrze znani bydgoskiej publiczności, aktorzy Teatru Powszechnego: Karolina Adamczyk, Aleksandra Bożek, Michał Jarmicki, Maria Robaszkiewicz, Mateusz Łasowski oraz Julian Świeżewski. Po prawie siedmioletniej przerwie, na bydgoską scenę powróci Piotr Stramowski (aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy w latach 2012-2014). Gościnnie w spektaklu wystąpią także Ezra Kos, Arkadiusz Pyć oraz Michalina Żemła.

Powrót teatralnych nowości

We wrześniu na scenę Teatru Polskiego w Bydgoszczy powrócą spektakle, których premiery odbyły się pod koniec ostatniego sezonu – „Maszyna” w reżyserii Jagody Szelc oraz „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak.

Spektakl „Maszyna”, który inspirowany jest „Kolonią karną” Kafki, będzie można zobaczyć 11 i 12 września (sobota i niedziela) o godz. 17.00. Warto przypomnieć, że „Maszyna” jest debiutem teatralnym reżyserki filmowej Jagody Szelc. Bydgoska produkcja bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W ten sam weekend – 11 i 12 września – Teatr Polski w Bydgoszczy ponownie zagości w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego przy Placu Wolności 9, gdzie zagra spektakl „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak. Produkcja, która inspirowana jest „Antygoną” Sofoklesa, zostanie zaprezentowana w ILO aż dwa razy – 11 i 12 września (sobota i niedziela) o godz. 20.00.

„Katyń. Teoria barw” – druga premiera sezonu

Wrześniowy afisz Teatru Polskiego w Bydgoszczy zamknie premiera spektaklu „Katyń. Teoria barw” Julii Holewińskiej w reżyserii dyrektora bydgoskiej sceny Wojciecha Farugi. Punktem wyjścia dla twórców spektaklu jest życie i twórczość Józefa Czapskiego – polskiego malarza i pisarza, a także historie oficerów pomordowanych w Katyniu oparte na ich pamiętnikach i materiałach archiwalnych.

Do pracy nad spektaklem zaproszeni zostali aktorzy TPB w składzie: Paweł L. Gilewski, Damian Kwiatkowski, Katarzyna Pawłowska, Michał Surówka, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz, Marcin Zawodziński. Za tekst i dramaturgię odpowiada wicedyrektorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy Julia Holewińska. Wśród twórców spektaklu znaleźli się także Teoniki Rożynek (muzyka) oraz Krystian Łysoń (choreografia).

Premiera spektaklu „Katyń. Teoria barw” w reżyserii Wojciecha Farugi odbędzie się 17 września (piątek) o godz.19.00. Pokazy popremierowe zaplanowano na 18 września (sobota) godz.19.00 oraz 19 września (niedziela) godz. 16.00.

Bilety na wrześniowe wydarzenia do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

Szczegóły na www.teatrpolski.pl

fot. Magda Hueckel

Komentarze
Udostepnij