Przed nami kolejne wyjątkowe spotkania w ramach projektu przygotowanego wspólnie przez Teatr Muzyczny w Poznaniu i Fundację Zakłady Kórnickie. Po inauguracji w czerwcu, od września do grudnia zapraszamy na cykl wydarzeń pt. „Kobiety z Kórnika” poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej (w setną rocznicę urodzin) i Jadwigi Zamoyskiej (w setną rocznicę śmierci).
W ramach wydarzenia znani i lubiani aktorzy będą czytać teksty obu patronek roku 2023 –w bibliotekach w całej Polsce, między innymi w takich miastach jak Toruń, Kielce, Olszyn, Konin czy Lublin. Wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa „Kobiety z Kórnika” przygotowana przez PAN Bibliotekę Kórnicką oraz Fundację Zakłady Kórnickie.
W poniedziałek 18 września o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu fragmenty poezji Jadwigi Zamoyskiej i Wisławy Szymborskiej przeczyta znany aktor filmowy i teatralny Aleksander Machalica. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbają Aleksandra Daukszewicz (solistka) i Radosław Mateja (fortepian).
Trzy dni później, 21 września o godzinie 18:00 wydarzenie odbędzie się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy. Aleksandrowi Machalicy towarzyszyć będzie Dominika Kraszewska, która zagra na skrzypcach.
W cykl wpisuje się także Salon Poezji 23 września o godz. 11:45 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Podczas wydarzenia aktorka teatralna i filmowa Grażyna Barszczewska również przeczyta poezję Wisławy Szymborskiej oraz teksty Jadwigi Zamoyskiej. Muzyczne tło stworzy małżeństwo utalentowanych muzyków: Gosia Marciniak (wibrafon) oraz Kuba Marciniak (saksofon).
Salony Poezji Anny Dymnej odbywają się od kilku lat w Teatrze Muzycznym we współpracy z Fundacją Zakłady Kórnickie. Co miesiąc zapraszani są najlepsi aktorzy teatralni i filmowi, którzy czytają poezję uznanych autorów. Za program muzyczny odpowiadają muzycy z orkiestry Teatru Muzycznego. Wydarzenie cieszy się niesłabnącą popularnością, za każdym razem gromadząc komplet publiczności zarówno w Teatrze, jak i w Zamku w Kórniku. „Kobiety z Kórnika” to kolejny wspólny projekt Teatru i Fundacji.
Bilety na wydarzenia dostępne są na stronie internetowej Teatru: https://bit.ly/kobiety-z-kornika.
SALON POEZJI / GRAŻYNA BARSZCZEWSKA / 23.09.2023 GODZ. 11.45
Na inaugurację sezonu 2023/2024 z Salonami Poezji Anny Dymnej zaprosiliśmy wyjątkową Gościnię. Odwiedzi nas Grażyna Barszczewska, aktorka teatralna i filmowa, która w ramach 84. odsłony wydarzenia przeczyta poezję Wisławy Szymborskiej (w setną rocznicę urodzin) oraz teksty Jadwigi Zamoyskiej (w setną rocznicę śmierci). Z tej okazji nie zabraknie również specjalnej oprawy muzycznej, przygotowanej przez małżeństwo utalentowanych muzyków: Gosię Marciniak (wibrafon) oraz Kubę Marciniaka (saksofon).
Grażyna Barszczewska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zadebiutowała rolą Niny Zariecznej w dyplomowym spektaklu Czajka A. Czechowa w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Występowała na wielu scenach, m.in. w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu, Teatrze Ludowym w Krakowie, Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz Teatrze Komedia w Warszawie. Na przestrzeni lat można ją było zobaczyć w przedstawieniach: Krakowiacy i Górale (reż. J. Skotnicki), Bal manekinów i Panna Tutli-Putli (reż. J. Warmiński), Ameryka (reż. J. Grzegorzewski), Fantazy (reż. M. Prus), Śmierć Dantona (reż. K. Kutz), Zemsta (reż. A. Łapicki), Upadłe anioły (reż. S. Chęciński) czy Król (reż. M. Strzępka). Od 1983 roku jest w zespole Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, gdzie obecnie można ją oglądać w Deprawatorze (reż. M. Wojtyszko), Marlenie. Ostatnim koncercie (reż. J. Opalski), Trzech wysokich kobietach (reż. M. Rogacki) i Wiśniowym sadzie (reż. K. Janda). Na dużym ekranie zadebiutowała w 1971 roku w Trzeciej części nocy w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Później zagrała w takich tytułach jak m.in.: Milion za Laurę (reż. Hieronim Przybył), Pan Tadeusz (reż. A. Wajda), Jakub Kłamca (reż. P. Kassovitz), Nightwatching (reż. P. Greenaway), Dzień kobiet (reż. M. Sadowska) i Plan B (reż. K. Dębska). Szerokiej publiczności znana jest z występów w serialach: Kariera Nikodema Dyzmy, Plebania czy Szóstka. Za osiągnięcia zawodowe została dwukrotnie uhonorowana nagrodą pierwszego stopnia Komitetu ds. Radia i Telewizji, Wielkim Splendorem, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także indywidualnymi nagrodami za role teatralne (Szczecin i Wrocław). W 2007 roku została odznaczona medalem Ministra Kultury „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2013 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności społecznej. W 2017 roku otrzymała Nagrodę im. Ireny Solskiej (Sekcji Polskiej AICT) za rolę w spektaklu Niezatańczonego tango wg prozy Wiesława Myśliwskiego oraz w uznaniu osiągnięć artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem dokonań na deskach warszawskiego Teatru Polskiego.
Salon Poezji z Grażyną Barszczewską odbędzie się również w Zamku w Kórniku 23 września o godz. 18:00. Wstęp tylko z zaproszeniami. W sprawie miejsc prosimy o kontakt z Biblioteką Kórnicką.
Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu dofinansowywane są przez Fundację Zakłady Kórnickie. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje wiceprezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.
Bilety w cenie 20 zł dostępne są w kasie oraz na stronie internetowej Teatru. Rezerwacje pod nr tel. 511 433 616 oraz pod adresem bilety@teatr-muzyczny.pl.