Recenzje

Wskazówki dla pań

Sylvia Harke: Jak być silną i wysoko wrażliwą. Feeria, Łódź 2021 – pisze Izabela Mikrut.

Kolejna publikacja dotycząca wysokiej wrażliwości to nie powtarzanie schematów znanych już dzięki Elaine Aron i jej następczyniom, a nowa porcja wiadomości na temat konkretnego stylu życia. Co ciekawe, Sylvia Harke pisze o tym, że wysoko wrażliwe nie są wyłącznie „przesadnie” empatyczne kobiety, ale również te, które nie mogą zrealizować się w jednym zadaniu, a szukają wciąż nowych kreatywnych wyzwań. Konsekwentnie w całym tomie stosuje dwa podejścia. Jedno dotyczy porządkowania wiadomości i przybliżania odbiorczyniom mechanizmów WW oraz sposobów łagodzenia konsekwencji. Podpowiada, co robić, żeby wysoka wrażliwość nie stała się przekleństwem i utrudnieniem w codziennych kontaktach. W tym obszarze wprowadza bardzo czytelne struktury tekstu, stosuje wyliczenia i komentarze do kolejnych kategorii. Wypisuje między innymi archetypy, role najczęściej przez kobiety WW wybierane (nawet nieświadomie), a także – sposoby uzupełniania zachowań o brakujące pierwiastki. Dąży autorka do tego, żeby odbiorczynie nauczyły się eksponować swoje silne strony i uzupełniać te słabe, wychodzić poza strefę komfortu po to, by się wzmocnić. Drugie podejście dotyczy z kolei tych pań, których nie przekonuje matematyczna precyzja i zestaw argumentów, a wyłącznie emocje. Dla nich wprowadza autorka – nieco naiwnie brzmiące – motywy związane z intuicją, kierowaniem się przeczuciami w wyborach, afirmacje oraz „magię słów”: podpowiada, jakie komentarze najczęściej słyszą kobiety wysoko wrażliwe – i jak się przed nimi bronić. Daje szansę bycia sobą w każdej sytuacji i dodaje odwagi czytelniczkom.

„Jak być silną i wysoko wrażliwą” to poradnik pozwalający zrozumieć rzeczywistość i oswoić się z komplikacjami płynącymi bezpośrednio z charakteru. Sylvia Harke wie doskonale, że osoby WW potrzebują zwykle przewodnika (oraz przyzwolenia na bycie sobą). Nieprzypadkowo zajmuje się wskazywaniem potencjału, jaki drzemie w paniach o określonych charakterach, wypisuje nawet zestawy zawodów, w których mogą się sprawdzać kobiety, które przejawiają konkretne cechy w życiu. To wielka podpowiedź zwłaszcza dla tych, które nie potrafią pokierować swoją karierą – być może po takiej lekturze przemyślą decyzje i przekonają się, że mogą być szczęśliwe. Kwestia wiary w siebie to bardzo ważny aspekt tej książki: Sylvia Harke rzeczywiście chce dodawać odbiorczyniom siły. Zajmuje się tematem wysokiej wrażliwości od strony praktycznej – unika schematów, jednak stawia na porządkowanie wiadomości oraz odczuć. Dla czytelniczek jej tom będzie bardzo sensownym zbiorem wskazówek, które warto wcielić w życie.

Z jednej strony autorka zajmuje się porządkowaniem wiadomości i układaniem portretów kobiet wysoko wrażliwych – tak, żeby odbiorczynie bez większego wysiłku mogły odnaleźć siebie w książce. Z drugiej – pozwala sobie na wprowadzanie, zwykle w formie wyliczeń, porad i tematów do refleksji. Chce, żeby lektura przebiegała aktywnie, żeby czytelniczki mogły skorzystać na proponowanych ćwiczeniach. I dzięki temu będzie to książka ceniona na rynku.

Komentarze
Udostepnij
Tags: ,