Zapowiedzi

„Wszystko na darmo” – premiera w olsztyńskim Teatrze Jaracza

Adaptacja powieści Waltera Kempowskiego, rozgrywająca się zimą 1945 roku gdzieś pomiędzy Olsztynem, a Elblągiem. To znacznie więcej, niż teatralna wycieczka w przeszłość. Obcość bohaterów, przeżywających swoje małe dramaty w centrum historycznej katastrofy, staje się w spektaklu okazją do przyjrzenia się współcześnie rezonującym mechanizmom: ignorowaniu rzeczywistości czy odpowiedzialności zbiorowej. Ta niepokojąca opowieść o życiu w cieniu wojny nasycona jest też przewrotnym humorem. Projektanci spektaklu, Weronika Szczawińska i Piotr Wawer jr to duet twórczy rozwijający oryginalny język artystyczny. „Wszystko na darmo” w ich ujęciu staje się zaskakującym wizualnie połączeniem epickiego rozmachu i kameralności, rodzajem domowej apokalipsy.

Premiera: 29-05-2024

Autor: Walter Kempowski

Przekład: Małgorzata Gralińska
Adaptacja, reżyseria: Weronika Szczawińska
Adaptacja, dramaturgia, współreżyseria: Piotr Wawer jr
Scenografia, kostiumy: Marta Szypulska
Muzyka: Aleksandra Gryka
Asystentka scenografki: Natalia Dziarczykowska
Inspicjentka/suflerka: Grażyna Czarkowska

Obsada:

Milena Gauer (Katharina von Globig)
Agnieszka Giza (Skrzypaczka, Malarz, Baronowa, Pani Hesse)
Radosław Hebal (Doktor Wagner)
Marcin Kiszluk (Drygalski, Erwin Hirsch)
Aleksandra Kolan (Cioteczka)
Wojciech Rydzio (Ekonomista, Kapral, Baron, Pan Hesse)
Zuzanna Wicka (Peter von Globig)

Najsłynniejsza książka Waltera Kempowskiego w ubiegłym roku ukazała się po polsku i z miejsca stała się bestsellerem. Niemiecki pisarz dał w swojej najważniejszej powieści najpełniejszy obraz końca niemieckiego świata w Prusach Wschodnich, opisał mechanizm faszyzmu, jednocześnie cytując niemieckich klasyków.

Wreszcie – nie ma lepszego miejsca na wystawienie „Wszystko na darmo” niż Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie – dawnym mieście Allenstein, tak blisko fikcyjnego dworu Georgenhof.

Partnerem wydarzenia jest Goethe-Institut

Prawa autorskie do „Wszystko na darmo” Waltera Kempowskiego © 2006 – wydawnictwo Albrecht Knaus Verlag Muenchen, oddział przedsiębiorstwa Penguin Random House Verlagsgruppe GmbH

Alles umsonst by Walter Kempowski © 2006 by Albrecht Knaus Verlag Muenchen, a division of Penguin Random House Verlagsgruppe GmbH

Komentarze
Udostepnij