Zapowiedzi

„Wszystko w rodzinie” w październiku u Baduszkowej w Gdyni

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni wraca właśnie do grania po przerwie urlopowej.  Jednocześnie kontynuowane będą próby do nowych spektakli, które zagoszczą na afiszu teatru w nowym sezonie. Pierwszą premierą będą „Dziewczyny z kalendarza”, o czym informowaliśmy już na tych łamach. Na październik natomiast planowana jest premiera farsy Raya Cooneya „Wszystko w rodzinie” w przekładzie Elżbiety Woźniak i w reżyserii Pawła Aignera.

Teatromani mogą znać tę sztukę z jej wystawienia dekadę temu w warszawskim Och-Teatrze jako „Przedstawienie świąteczne w szpitalu św. Andrzeja” w reżyserii Krystyny Jandy. Warszawski tytuł nawiązywał bezpośrednio do miejsca i czasu w jakich Ray Cooney („Mayday”, „Okno na parlament”) umiejscowił akcję swej przebojowej sztuki. Dzieje się ona bowiem w londyńskim szpitalu św. Andrzeja, w którym przygotowywane jest świąteczne przedstawienie dla jego pacjentów, a jednocześnie odbywa się zjazd neurologów., podczas którego doktor David Mortimore (w gdyńskim teatrze zagra go Marek Sadowski) ma wygłosić znaczący dla jego zawodowej kariery wykład. Sprawy przybiorą inny obrót w chwili, gdy dowiaduje się on, że w placówce przebywa jego nieślubny syn, o którego istnieniu szanowany medyk nie miał dotąd pojęcia. Leslie (Igor Teodorowicz) przybywa wraz ze swoją matką, byłą pielęgniarką, Jane Tate (Ewa Walczak) do szpitala, by poznać swojego ojca… W rodzinną historię doktora Mortimore’a zostają zamieszani  wszyscy lekarze, pielęgniarki i pacjenci szpitala. W ich role wcielą się w Teatrze Muzycznym: Jędrzej Gierach (dr Mike Connolly), Sasza Reznikow (dr Hubert Booney), Renia Gosławska (przełożona pielęgniarek), Bernard Szyc (Sir Willoughby Drake), Adrianna Koss (Rosemary Mortimore), Beata Kępa (pielęgniarka), Rafał Ostrowski (sierżant policji) oraz gościnnie: Mirosław Krawczyk (Bill) i Krystyna Wodzyńska (Matka). Scenografię do przedstawienia przygotował Wojciech Stefaniak, a kostiumy Magdalena Gajewska.

Szalone tempo, niespodziewane rozwiązania, wyraziste charaktery postaci i znakomite aktorstwo są gwarancją doskonałej zabawy na Nowej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni. W dniach 4 – 6 października o godzinie 19 zostaną zagrane spektakle przedpremierowe. Oficjalna premiera odbędzie się 7 października. Kolejne spektakle zaplanowano na 8 i 10 października, 28, 29 listopada oraz 1 – 3 grudnia 2023 roku.

/KK/

Fot. Krzysztof Krzak

Komentarze
Udostepnij