Zapowiedzi

Wydarzenia i spotkania w Muzeum Śląskim w Katowicach

1/ Czwartek, 4.04.2024, godz.18:00, sala A, poziom -3

Cykl „Spotkania z archeologią” – wykład dr Joanny Bębowskiej-Ludwin z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pt: „Tajemnice polskich piramid”

Piramidy, zwłaszcza te egipskie, zbudowane setki lat temu od dawna wzbudzają zdumienie i podziw swoimi imponującymi rozmiarami, precyzją konstrukcji i niezwykłą historią. Budowle te to jedne z najważniejszych pomników światowej architektury. Rzadko się jednak wspomina, że w granicach Polski także można znaleźć nasze własne piramidy. Na liście polskich przykładów znajdują się obiekty prehistoryczne, nowożytne i zupełnie współczesne, wszystkie o bardzo różnych funkcjach. Zapraszamy Państwa na krótką wycieczkę po Polsce i odkrycie przy okazji niektórych tajemnic polskich piramid.

Dr Joanna Dębowska-Ludwin zawodowo związana jest z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuje się w tematyce egipskiego obrządku pogrzebowego w okresie pre- i wczesnodynastycznym. Od 1999 roku bierze udział w wykopaliskach na stanowisku archeologicznym w Tell el-Farcha we wschodniej Delcie Nilu (Egipt). W latach 2013–2014 współprowadziła badania na stanowisku Tel Erani w Izraelu.

Bilety:1 zł do nabycia przed wykładem przy wejściu na salę.

2/ Czwartek, 4.04.2024, godz.18:00, sala audytorium, poziom -4

Mistrzowie Architektury – spotkanie z Cristiano Billia

Architekt pełniący rolę dyrektora zarządzającego mediolańskim oddziałem pracowni David Chipperfield Architects.  Założona przez David Chipperfield w 1985 roku pracownia architektoniczna zyskała międzynarodowe. Pracownię cechuje troska o społeczny i ekologiczny wpływ szeroko pojętego środowiska zbudowanego na kolektywną jakość życia. Za całokształt swojej twórczości, w 2023 roku David Chipperfield został uhonorowany Nagrodą Pritzkera.

Cristiano Billia dołączył do londyńskiego zespołu David Chipperfield Architects w 2002 roku, natomiast w 2008 roku przeniósł się do nowo powstałego oddziału firmy w Mediolanie, którym zarządza do dziś.
Wśród wielu projektów, którymi kierował, warto wspomnieć między innymi odrestaurowanie słynnej Starej Prokuracji przy Placu Św. Marka w Wenecji. To właśnie tam David Chipperfield wraz z zespołem świętowali zdobycie Nagrody Pritzkera.
Obecnie, Cristiano Billia pracuje nad projektem nowego kampusu uniwersyteckiego w Padwie, a także kompleksem mixed-use w Dubaju.

Wstęp wolny.

Wydarzenie organizowane przez SARP oddział w Katowicach.

3/ Piątek, 5.04.2024, godz.17:30, sala C, poziom – 3

Wykład pt. „Tableaux magiques”. Przeobrażenia w dziełach Pabla Picassa, Julio Gonzáleza’a i Tadeusza Kantora”

Spotkanie zostanie poświęcone szeroko rozumianym kontekstom hiszpańskiej i polskiej sztuki nowoczesnej. Inspiracją tematu są zbiory Muzeum Śląskiego w Katowicach, a szczególnie cykl projektów scenograficznych Tadeusza Kantora do „Balladyny” zrealizowanej w 1974 w krakowskim teatrze Bagatela, których forma znajduje analogie w rysunkach Julio Gonzáleza’a hiszpańskiego awangardysty, przyjaciela Pabra Picassa oraz obrazach i instalacjach Antoniego Tàpiesa.

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Wnętrze. Tadeusz Kantor w zbiorach Muzeum Śląskiego i Cricoteki”
Tadeusz Kantor ©  Dorota Krakowska & Lech Stangret / Fundacja im. Tadeusza Kantora

Bilety: 7 zł. Link do biletów online: https://tiny.pl/dtkkl

4/ Wtorek, 9.04.2024, godz. 18:00, sala audytorium, poziom -4

Teatr Młynówka, spektakl pt. „Mama zawsze wraca” w reż. Bogusława Słupczyńskiego.

Teatr Młynówka to dziecięco-młodzieżowa grupa działająca przy Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie.
Grupę teatralną tworzą dzieci polskie, czeskie oraz ukraińskie.

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie to miejsce spotkań osób, inicjatyw i organizacji, które chcą budować społeczeństwo solidarne, otwarte, równe i sprawiedliwe. Świat, w którym wartościami są współpraca i troska. Prowadzi działania edukacyjne, aktywistyczne, artystyczne, społeczne i badawcze.

Skupia się na działaniach lokalnych, budowaniu sąsiedzkich i międzypokoleniowych więzi.

„Mama zawsze wraca” to adaptacja tekstu Agaty Tuszyńskiej o tym samym tytule (Wydawnictwo Dwie Siostry), w której autorka spisała wspomnienia ocalałej z Zagłady Zosi Zajczyk. Poruszająca historia dziewczynki ukrywanej przez matkę przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta jest świadectwem ocalającej mocy miłości i wyobraźni oraz niezwykłej więzi matki i córki wśród okrucieństwa wojny.

Obsada: Jakub Baron, Lars Brachaczek, Mila Cis, Jasmina Gruszczyk, Kaja Kawulok, Emilia Klimosz, Leon Kowacz, Zuzanna Paściak, Frida Swoboda, Amieliia Toman, Bruno Ziovsky.

Scenografia: Alicja Woźnikowska-Woźniak.

Spektakl rekomendowany dla dzieci powyżej 12 r.ż.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „WOJNY NIGDY DOŚĆ!”

Bilety: 1 zł. Link do biletów online: https://tiny.pl/dtkk1

5/ Piątek, 12.04.2024, godz. 17:30, przestrzeń wystawy „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, poziom -4

„Polegli w powstaniach śląskich” – wykład dr Pawła Parysa

Publikacja zawiera dane dotyczące ofiar powstań śląskich po stronie polskiej, jakie zawarte są w dwóch wykazach, jak do tej pory starających się zebrać najbardziej kompletne dane na ten temat. Oba wykazy, które dzieli ponad trzydzieści lat, a jednocześnie powstałe daleko po zakończeniu działań powstańczych, zawierają nieścisłości, w niektórych fragmentach wykluczają się wzajemnie. Nadal jednak są najbardziej pełnymi wykazami i jak do tej pory – najlepiej opracowanymi zestawieniami, które wymieniają ofiary powstańczych działań. Zebranie danych z obu tych wykazów na raz dokonane przez Pracownię Powstań Śląskich jest pierwszą tego typu inicjatywą, która ma za zadanie przyczynić się do dalszych badań w tym zakresie, jak również stanowi odpowiedź na wiele pytań kierowanych do Muzeum Śląskiego przez rodziny poległych i ma na celu upowszechnienie danych i umożliwienie wglądu w spisy tym, którzy z szacunkiem przechowują pamięć o swoich najbliższych, tym mocniej im bardziej upływający czas rozmywa pozostawione ślady.

Publikację można kupić na miejscu w Muzeum lub online: https://tiny.pl/dtkkd

Bilety: 7 zł.

Link do biletów onlie: https://tiny.pl/dtkkr

Komentarze
Udostepnij