Zapowiedzi

Wydarzenia we wrocławskim Instytucie Grotowskiego we wrześniu 2021

Instytut Grotowskiego poleca wrześniowe spektakle i wydarzenia.

16 i 17 września zaprezentujemy pierwszy spektakl w tym sezonie – „IV RP Snów” Teatru Sztuka Nowa z Warszawy w reżyserii Dawida Żakowskiego. Wraz z choreografem Wojciechem Grudzińskim i kompozytorką Katarzyną Pisze aka Kasai reżyser zaprasza widzów w oniryczną podróż – do labiryntu snów. Realizatorzy zgodnie zrywają ze światem rzeczywistym, przedstawiając publiczności nieuchwytne wizje zanurzonych w śnie postaci.

Opis twórców:

Matryca jako główna bohaterka projektu „IV RP Snów” jest analogicznym tworem do sztucznej inteligencji, do której ludzkość próbuje się przybliżyć, stosując klasyczne narzędzia programowania wrażliwości i emotywności. Mówi do nas szyfrem, wewnętrznym krajobrazem i transformacją. Modeluje, dekomponuje, manipuluje i przepływa przez ciało, a wszystkie jej transformacje zapisuje w kodzie ruchowym choreograf Wojciech Grudziński, starając się uchwycić jej zmienną i nieustannie transformującą naturę. Zdołała przeniknąć do naszej świadomości i się z nią skomunikować. Jako organiczny twór, do którego nadal nie ma dostępu technologiczne oko, pozostaje najbardziej intymnym doświadczeniem w kulturze algorytmów. Odrzuca wszelkie logiczne treści. Wymyka się. Dawid Żakowski, reżyser spektaklu, w oparciu o zebrany w trakcie matryc śnienia społecznego materiał, nadał spektaklowi nowy wymiar, któremu wtóruje sferyczna partytura skomponowana przez Katarzynę Piszek aka Kasai.

Informacje dodatkowe:

16–17.09.2021, 19:00

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

IV RP Snów

Spektakl Teatru Sztuka Nowa

Bilety: 30 (normalny), 20 (ulgowy)

Link do wydarzenia na stronie: https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/iv-rp-snow/

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/535695314314671/

______________

19 września pragniemy zaprosić Państwa na finisaż połączony z oprowadzaniem kuratorskim w ramach wystawy prac wykonanych podczas I edycji warsztatów fotografii teatralnej prowadzonych przez Tobiasza Papuczysa, fotografa teatralnego i dokumentalnego, publikującego swoje zdjęcia m.in. w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej” i „Vogue Polska”. W I edycji warsztatów wzięło udział 14 osób, a motywem przewodnim zajęć było fotografowanie ciała w ruchu w ujęciu performatywnym.

W październiku rusza II edycja „Fotografii teatralnej”. Zapisy trwają do 30 września.

Tobiasz Papuczys o fotografii:

Fotograf w teatrze musi zaproponować własną, autorską perspektywę. W gruncie rzeczy to perspektywa odbiorcy, indywidualnego, pojedynczego widza przełożona na medium fotografii, każdorazowo inna, w zależności od wrażliwości i sumy dotychczasowych doświadczeń (intelektualnych, fizycznych, percepcyjnych) osoby patrzącej. Często ten fotograf-widz coś ze spektaklu wydobywa, jakiś dodatkowy szczegół, „drobną szczelinę” w konstrukcji scenicznej. Wskazuje na coś, co dla publiczności niewidoczne, czego reżyser być może nie zaplanował, albo nawet świadomie nie chciał widzom pokazać. Przecież wiele znaków w teatrze istnieje tylko dla aktorów i wewnętrznej spójności stworzonego na scenie świata. Z tych niedostępnych dla odbiorcy elementów również komponuje fotograf. Dokumentacja teatru jest więc kreacją i wiążę się ze sporą dozą artystycznego ryzyka. Nauczyć się fotografować teatr, to nauczyć się korzystać z tego ryzyka.

Informacje dodatkowe:

19.09.2021, 15:00

Instytut Grotowskiego, Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62–70

Fotografia teatralna

Finisaż wystawy prac wykonanych w ramach I edycji warsztatów fotografii teatralnej prowadzonych przez Tobiasza Papuczysa

Wstęp wolny

Link do wydarzenia na stronie: https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/fotografia-teatralna-2/

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/911684003036496/

24 września zapraszamy na spotkanie z Dorotą Buchwald, Dariuszem Kosińskim i Robertem Rumasem, ze współudziałem Tomasza Brzezińskiego, inaugurujące kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań 2021/2022 „Tu zaszła zmiana w scenach… Polska scenografia teatralna XX wieku”. Jego zasadniczym tematem będzie prezentacja projektu i książki „Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku” (Warszawa 2020) oraz wynikających z trzyletniego projektu konkluzji i inspiracji. Tegoroczny program OUP jest zaproszeniem do dyskusji nad jego najważniejszymi filarami: scenografią oraz pracą nad przywróceniem możliwości kontaktu z przedstawieniami historycznymi.

Spotkanie poprowadzi Monika Blige.

Nabór do grupy roboczej, której członkowie wezmą udział w całorocznym projekcie – zarówno w wykładach, jak i warsztatach, trwa do 5 października.

Informacje dodatkowe:

24.09.2021, 17:00
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena, Rynek-Ratusz 27

Po „Zmianie ustawienia”

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja miejsc

Link do wydarzenia na stronie: https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/po-zmianie-ustawienia/

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/3004323199889769/

Komentarze
Udostepnij