Zapowiedzi

Wystawa “HIVstorie: Żywe polityki” w Biennale Warszawa

Co mają polityki do HIV? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć otwierana 31 stycznia w Biennale Warszawa wystawa “HIVstorie: Żywe polityki”. W trakcie jej wernisażu będzie można nieodpłatnie i anonimowo wykonać test na HIV.

Autorzy wystawy stawiają pytanie, w jaki sposób polityki łączą się z biografiami, aktywizmem i zaangażowaniem w przeciwdziałanie HIV/AIDS? Wystawa przedstawia je z perspektyw wielu społeczności, krajów i regionów, w tym Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Turcji, i jest efektem trzyletniej pracy zespołu EUROPACH, grupy badaczy związanych z czterema europejskimi uniwersytetami.

Badaczki i badacze z Krakowa, Warszawy, Londynu, Berlina i Bazylei, w partnerstwie z wieloma organizacjami społecznymi, gromadzili artefakty, materiały archiwalne i informacje o dziełach sztuki, a także prowadzili wywiady biograficzne z osobami żyjącymi z HIV, aktywistkami, polityczkami, urzędnikami i środowiskiem medycznym. Wystawa “HIVstorie: Żywe polityki”, zamiast jednej dominującej opowieści, ukazuje wielość sposobów życia, aktywistycznych działań i polityk w zakresie HIV/AIDS.

Projekt ma szczególne znaczenie w polskim kontekście. Jak przedstawia to zespół kuratorski, “prawa różnych społeczności (w tym osób LGBT+, kobiet, użytkowników i użytkowniczek substancji psychoaktywnych, migrantów i migrantek, pracownic i pracowników seksualnych) nie są respektowane i chronione prawem. Wraz ze wzrostem autorytarnej i neoliberalnej polityki rządowej, sytuacja tych społeczności staje się jeszcze bardziej niepewna. Z drugiej strony, w ostatnich latach możemy obserwować wiele różnorodnych form samoorganizowania się obywatelek i obywateli w Polsce. Liczne strajki, protesty, listy i sieci wsparcia demonstrują żywy charakter polityki – tworzonej, kwestionowanej, negocjowanej i egzekwowanej oddolnie”.

Wystawie towarzyszy rozbudowany program publiczny, złożony z oprowadzań, projekcji filmowych, wykładów, dyskusji i debaty przy okrągłym stole. Tematy spotkań to m.in. kwestie samoorganizacji i aktywizmu, zagadnienie kryminalizacji HIV, problemy ludzi żyjących z HIV, relacje między przemysłem farmaceutycznym i aktywizmem czy doświadczenia osób pracujących seksualnie. Wstęp, zarówno na wszystkie wydarzenia jak i na wystawę, jest bezpłatny. Szczegółowy program na stronie: www.biennalewarszawa.pl/hiv-storie-zywe-polityki/.

Podczas wernisażu będzie można wykonać nieodpłatnie i anonimowo (bez podawania danych osobowych) test na HIV. Akcja przeprowadzona jest przez Fundację Edukacji Społecznej. W czasie testu poprowadzona będzie rozmowa z doradcą, która ma na celu oszacować ryzyko zakażenia HIV.

Wystawa “HIVstorie: Żywe polityki” pokazywana była po raz pierwszy w Schwules Museum w Berlinie jesienią 2019 roku (od 12 września do 11 listopada 2019). Ekspozycję w Biennale Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 34/50 (MA3450) będzie można zobaczyć do 1 marca 2020 roku.

***

“HIVstorie: Żywe polityki”

wystawa

31 stycznia – 1 marca

Wstęp bezpłatny

Wystawa czynna: wtorek – niedziela: 12.00-20.00, poniedziałek: nieczynne

Otwarcie wystawy: 31 stycznia, 20.00

Zespół kuratorski: Zulfukar Cetin, Agata Dziuban, Friederike Faust, Emily Jay Nicholls, Noora Oertel, Todd Sekuler, Justyna Struzik, Alper Turan

Organizatorzy wystawy: Biennale Warszawa, EUROPACH, Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Projekt wystawy: Valerie Assmann

Produkacja: Ela Petruk

Współpraca: Beate Binder, Peter-Paul Bänziger, Martin Lengwiler, Marsha Rosengarten

Dofinansowanie: HERA Knowledge Exchange and Impact Award

Organizacje partnerskie:

ACT UP Oral History Project

AIDS Action EUROPE

Deutsche AIDS-Hilfe, Niemcy

European African Treatment Advocates Network (EATAN)

Europe and Central Asia Union of People Living with HIV (ECUO)

European AIDS Treatment Group (EATG)

European Network of People Who Use Drugs (EuroNPUD)

Hydra, Niemcy

Insan Kaynagn Gelistirme Vakfi (KGV), Turcja

International Committee on the Rights of Sex Workers in Europe (ICRSE)

Justri, Wielka Brytania

Kaos GL, Turcja

National AIDS Trust, Wielka Brytania

Pembe Hayat LGBTT Dayanisma Dernegi (Pink Life LGBTT Solidarity Association), Turcja

Positiv Living Assoziation, Turcja

Pozitif-iz, Turcja

SIEĆ PLUS, Polska

Społeczny Komitet ds. AIDS, Polska

Fundacja Polityki Społecznej PREKURSOR, Polska

Wystawa “HIVstorie: Żywe polityki” powstała na podstawie badań finansowanych przez sieć Humanities in the European Research Area w ramach programu 3rd Joint Research Programme “Uses of the Past”.

Komentarze
Udostepnij