Zapowiedzi

Wystawa Jerzego Stajudy w warszawskiej Galerii Opera

Rok 2024 w Galerii Opera otwiera wystawa prac Jerzego Stajudy. Dzieła tego artysty będziemy mogli podziwiać od 20 lutego do 30 czerwca.

Architekt z wykształcenia, z zamiłowania malarz, legendarna i kultowa postać lat 60. Jego mieszkanie przy ulicy Wiejskiej w Warszawie było miejscem spotkań artystów, ludzi kultury, m.in. kompozytorów i muzyków przyjeżdżających do Polski na zaproszenie organizatorów Warszawskiej Jesieni.

Malarstwa uczył się od swoich przyjaciół – Stefana Gierowskiego, Tadeusza Brzozowskiego i Artura Nachta-Samborskiego. Jego mistrzem był Paul Klee, o którym napisał też książkę.

Sam odkrywał techniki, podpatrywał malarskie sekrety. Wszystko poza oficjalnym systemem kształcenia.

To poczucie swoistej nieprofesjonalności czyniło Stajudę wolnym od gatunkowych ograniczeń, szkół, stylistyk. Pozwalało na rozwijanie odrębnej formuły malarskiej. Dzieło Stajudy było na tyle niesynchroniczne wobec czasu, w którym powstało, że nie dawało i nie daje się wpisać w jakiś fragment historii malarstwa, trudno wywieść je z tej historii – czytamy we wspomnieniach Waldemara Baraniewskiego opublikowanych w „Gazecie Wyborczej”.

Prace Stajudy charakteryzuje lekkość i umiejętnie dobrana paleta barw. Dzieła są przemyślane i precyzyjnie zaplanowane. Artysta tworząc je, wykonywał najpierw rysunkowe siatki robocze, które potem przenosił na płótno w skali za pomocą epidiaskopu. Oprócz malarstwa w jego twórczości znajdziemy również inne techniki, jak akwarela czy rysunek. Na wystawie zobaczymy także szkice malarza.

W 1991 roku artysta otrzymał nagrodę Fundacji Jurzykowskiego, założonej w 1960 roku w Nowym Jorku przez Alfreda Jurzykowskiego. Prace malarza znajdują się w zbiorach muzeów w kraju i za granicą, a duża ich część także w prywatnych kolekcjach we Francji, w Anglii, Belgii, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Większość eksponowanych na wystawie obrazów stanowi własność synów artysty.

Jerzy Stajuda zasłynął jako krytyk, jego teksty publikowane były m.in. w „Przeglądzie Artystycznym”, „Przeglądzie Kulturalnym”, „Polsce”, „Więzi”, „Ty i Ja”. W 1992 roku ustanowiona została Nagroda Krytyki Artystyczej im. Jerzego Stajudy – wyróżnienie przyznawane wybitnym krytykom sztuki, której pomysłodawcą jest historyk i krytyk Paweł Sosnowski. Laureatów wyłania jury, a fundatorem nagrody jest rodzina artysty. Z ogromną radością informujemy, że po pięcioletniej przerwie nagroda znów zostanie przyznana podczas trwania wystawy w Galerii Opera.

Jerzy Adam Stajuda – wystawa prac

Galeria Opera, Teatr Wielki – Opera Narodowa

20/02–30/06/2024

Godziny otwarcia galerii:

• wtorek–sobota, 12.00–18.00

• niedziela, 12.00–17.00

Komentarze
Udostepnij