Zapowiedzi

Wystawa malarstwa prof. Apoloniusza Węgłowskiego w Bydgoszczy

Bydgoskie Centrum Sztuki

bcs.bydgoszcz.pl

ul. Jagiellońska 47

wernisaż 9 maja (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny

Apoloniusz Węgłowski

Malarstwo

9.05-21.06.2024

„To, co maluje Apoloniusz, jest dla mnie ważne, bo znajduje się w kręgu podstawowych problemów

sztuki abstrakcyjnej, zawierającej tyle możliwości, co i niebezpieczeństw. Apoloniusz nie boi się ponosić wszelkich konsekwencji tak wybranej drogi, dając świadectwo swojej osobowości. Gdy oglądam obrazy Apoloniusza, znajduję w nich coraz to nowe wątki do dalszej rozmowy, która jest przecież tylko refleksją obok właściwego wydarzenia, jakim jest malowanie. Największa radość, gdy spotykam obraz, który rozszerza zasięg przygody intelektualnej o trudne do przyjęcia w słowach odczucia, wtedy znowu nabieram pewności, że malarstwa nie da się niczym zastąpić…”

– prof. Stefan Gierowski, fragment tekstu z folderu do wystawy „Apoloniusz Węgłowski. Malarstwo i rysunek”, Muzeum Stanisława Staszica w Pile, 2017

Apoloniusz Węgłowski urodził się w 1951 roku w Piasecznie. W latach 1977–1982 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w Pracowni Malarstwa prof. Stefana Gierowskiego w 1982 roku (aneksy w Pracowniach: Grafiki – prof. Haliny Chrostowskiej, Kompozycji – prof. Romana Owidzkiego i Tkaniny – prof. Wojciecha Sadleya. Profesor zwyczajny prowadzący Pracownię Malarstwa i Rysunku: w macierzystej ASP w Warszawie oraz na Wydziale Sztuki UTH im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Patronat medialny: Niezła Sztuka, Polskie Radio PiK, Artinfo.pl

Komentarze
Udostepnij