Zapowiedzi

Wystawa „Polana” i Solar Festiwal w katowickim Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie zaprasza wystawę czasową prac Lecha Majewskiego oraz Solar Festiwal.

Piątek, 22 marca, godz. 18.00, Galeria jednego dzieła 

Wernisaż wystawy czasowej: „Polana” Lecha Majewskiego

„Polana” to instalacja site-specific składająca się z dwóch wideoartów oraz specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. To dyptyk składający się z dwu niezależnych opowieści o skrajnie odmiennej dynamice i estetyce. Chociaż nie są bliźniacze, zdają się obrazować ten sam tajemniczy, niepokojący i niedopowiedziany wątek. Bohaterowie owych historii są jakby wyjęci z rzeczywistego bytowania. Tkwią w onirycznym transie bądź pogrążają się bez pamięci w szaleństwie grupowej ekstazy. Wydaje się, że łączy ich nieświadomość miejsca i czasu, w którym się znajdują. Nie dostrzegają dopiero co dokonanej lub właśnie nadciągającej katastrofy. Zanurzeni w nurcie pozornej obecności, nie spodziewają się tego, co wydarzyć się musi, niespodziewanie i nieodwracalnie. Ta ucieczka w celebrację życia nie oddala od tego, co nieuchronne.

Kuratorzy wystawy: Joanna Szeligowska-Farquhar, dr Karol Makles

Wystawa dostępna dla zwiedzających: 23.03.2024 – 06.10.2024

Lech Majewski – artysta malarz, reżyser filmowy i teatralny, twórca videoartów, scenarzysta, producent, poeta i prozaik. Twórca pochodzący z Katowic stworzył własny język wypowiedzi artystycznej, w którym nieustannie przewija się uniwersum mitów. Jego dorobek znany jest i ceniony w całym świecie. Miarą jego uznania są duże wystawy w prestiżowych centrach sztuki: w Buenos Aires, Londynie, Paryżu, Wenecji, w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, Dalekiego Wschodu i Nowej Zelandii. Wyróżnieniem w skali globalnej była retrospektywna wystawa w najbardziej prestiżowej galerii na świecie The Museum of Modern Art w Nowym Yorku, gdzie premierowo pokazano „Krew Poety”, sekwencję 33 wideoartów wyświetlanych symultanicznie. Jego prace prezentowane są w muzeach m.in. w Luwrze, w Prado w Madrycie, Kunsthistoriche w Wiedniu czy na weneckim Biennale. Doświadczenie pracy scenicznej zdobywał od początku lat 80. i w słynnej londyńskiej inscenizacji „Odysei” Homera, odgrywanej na barce płynącej po Tamizie. 

Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej.

Sobota, 23 marca, godz. 21.00, budynek Łaźni 

Muzeum Śląskie w Katowicach przestrzenią do artystycznej regeneracji – „Solar Festiwal – sztuka dla dobrostanu człowieka”

Od 23 marca zapraszamy do Łaźni w Muzeum Śląskim w Katowicach na otwarcie wielopłaszczyznowego i interdyscyplinarnego projektu wystawy „Solar Festiwal”. 

Wydarzenie łączy sztuki wizualne oraz muzykę. 

Prezentowana instalacja multimedialna Szymona Szewczyka, której towarzyszy sound design skomponowany przez artystę będzie dostępna dla odwiedzjących Muzeum w godzinach pracy instytucji w tygodniu od wtorku do piątku do 12 kwietnia 2024 r.

Ekspozycji wizualno-dźwiękowej towarzyszyć będą weekendowe koncerty najlepszych polskich i zagranicznych przedstawicieli szeroko pojętej muzyki elektronicznej oraz prelekcje zaproszonych gości. 

Wszystkie wydarzenia wchodzące w skład Solar Festiwalu są bezpłatne, wystarczy zapisać się poprzez formularz: https://events.fundacjasoundscape.pl/

W każdym weekendowym koncercie udział będzie mogło wziąć 120 osób.

Szymon Szewczyk – ur. 1989 r. Artysta audiowizualny, scenograf, projektant. Autor muzyki teatralnej i eksperymentalnego elektronicznego projektu DMKHV. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tworzy obrazy, obiekty, kolaże oraz instalacje. Interesują go relacje człowieka z jego materialnym i kulturowym otoczeniem oraz poszukiwanie nieoczywistych powiązań między z pozoru odległymi zjawiskami, teorie spiskowe, kreatywna prowizorka, tymczasowość, tanie materiały, DIY, nadmiar informacji, podejrzane naukowe teksty, głupie żarty, śmiertelna powaga, śmieci, imitacje, zmyślone rytuały, oswojona egzotyka. Sztuka jest dla niego sposobem na szukanie niedopasowań, zakłóceń, błędów i zaskoczeń w pozornie uporządkowanym świecie.

Wystawiał m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach festiwalu Warszawa w Budowie 2016, MOS w Gorzowie Wielkopolskim, BWA w Katowicach, CSW Kronika w Bytomiu, Galerii Szarej, Kasia Michalski Gallery w Warszawie czy Rondzie Sztuki w Katowicach. Realizował scenografie m.in. w Teatrze im. J. Słowackiego i Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie i Teatrze Śląskim w Katowicach.

Plan koncertów towarzyszących instalacji Szymona Szewczyka w Łaźni:

Sobota, 23 marca, godz. 21.00  – muzyczne wydarzenie całonocne

Gong House Orchestra (dr Sławomir Sówka, Marion Schiffer i Adrian Mandrak), biøs, Aheloy!, Spool (Florian TM Zeisig & Angel Paradise), Emiter, Jan Dybała, Felicia Atkinson

Niedziela, 24 marca, godz. 17.30 

Prelekcja, Zaumne, Olga Anna Markowska

Sobota, 30 marca, godz. 17.30

Prelekcja, Martyna Poznańska, Martyna Poznańska

Niedziela, 31 marca, godz. 17.30

Prelekcja, Günter Schlienz, Roméo Poirier

Sobota, 6 kwietnia, godz. 17.30 

Prelekcja, Zoi Michailova, Bartosz Kruczyński (Earth Trax Live)

Niedziela, 7 kwietnia, godz. 17.30

Prelekcja, Piotr Ceglarek, Cole Pulice

Organizatorzy: Muzeum Śląskie, Fundacja Soundscape, Tauron Lab

Partnerzy: Miasto Katowice, Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024, Grupa Tauron, Volvo Euro-Kas oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

fot. Rafał Wyrwich

Komentarze
Udostepnij