Zapowiedzi

Wystawa Teatru Polskiego w Podziemiu | Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich 2024 we wrocławskim CK Agora

TEATR POLSKI W PODZIEMIU to wystawa, którą Centrum Kultury Agora przygotowało w ramach 23. Festiwalu ewidentnych Talentów Aktorskich we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego oraz Teatrem Polskim w Podziemiu.

Teatr jako medium, które potrafi poruszyć, zainspirować i skłonić do refleksji, odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu wielu ludzi. Ekspozycja w Centrum Kultury Agora będzie zatem hołdem nie tylko dla sztuki teatralnej, lecz także burzliwej historii Teatru Polskiego w Podziemiu.

Opowieść o Teatrze Polskim w Podziemiu rozpoczęła się w 2016 r., gdy zniszczeniu uległa jedna z najbardziej progresywnych scen Europy – Teatr Polski we Wrocławiu, a fanpage „TPP”, stał się swoistym dziennikiem protestu. Gniew i sprzeciw przeistoczyły się w energię twórczą – zespół Teatru rozpoczął „podziemną” działalność artystyczną, odnosząc niekwestionowany triumf na scenie artystycznej Wrocławia.

Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne elementy scenografii i kostiumy z takich spektakli jak m.in. Planeta Małp w reżyserii Marcina Libera, Finnegans W/Fake reżyserii Katarzyny Kalwat czy Aktorzy Prowincjonalni. Autobiografie Michała Borczucha.

Fotografie wykonanie przez Natalię Kabanow, Tobiasza Papuczysa, Rafała Skwarka oraz Mariusza Truchana, pozwolą odbiorcom na zgłębienie procesu twórczego oraz przeniesienie się do niezwykłego świata emocji wyrażonych na twarzach aktorów, budując kompletny obraz rzeczywistości wykreowanej na deskach Teatru Polskiego w Podziemiu.

Uzupełnieniem będą plakaty teatralne, a także wystawa plenerowa, która wyeksponowana zostanie w holu Centrum.

Ponadto, odwiedzający wystawę usłyszą w tle dźwiękową opowieść o trudnych okolicznościach powstania Teatru oraz jego działalności, z perspektywy samych aktorów Teatru Polskiego w Podziemiu.

Wyświetlone zostaną także fragmenty wybranych spektakli, zapraszając tym samym do odwiedzenia Teatru.

———————————————–

Program #FeTA2024

26.04 | 15:00-18:00 | sala teatralna
Warsztaty pracy aktorskiej z Tomaszem SchimscheineremZajęcia dla uczestnikówmające na celu integrację oraz budowanie przyjaznej i otwartej atmosfery, która pozwoli lepiej zaprezentować się przed jurorami i publicznością.

26.04 | 18:30 | galeria | wstęp wolny
Wernisaż wystawy Teatru Polskiego w Podziemiu
Wizualna opowieść o Teatrze Polskim w Podziemiu, którego zespół odniósł niekwestionowany triumf na scenie artystycznej Wrocławia, przeistaczając gniew i sprzeciw w energię twórczą. Ekspozycja złożona z plakatów, elementów scenografii, kostiumów oraz zdjęć autorstwa m.in. Natalii Kabanov. Wystawa otwarta do 14 maja.

27.04 | 10:00-18:00 | sala teatralna | wstęp wolny
Otwarty przegląd monodramów
Prezentacja kilkunastu najlepszych monodramów z całej Polski z udziałem jury i publiczności. Omówienie wystąpień przez jury, ogłoszenie werdyktu i nagrodzenie laureatów.

———————————————–

 Zdjęcie na grafice promocyjnej: Natalia Kabanow / Teatr Polski w Podziemiu

Komentarze
Udostepnij