Zapowiedzi

„WYZWOLENIE: królowe” – premiera na Scenie Ciśnień wrocławskiego Capitolu

A to Polska właśnie?

„Gdyby Lynch i Bareja mieli dziecko, to byłaby nim Agnieszka Wolny-Hamkało”, pisała Natasza Goerke o prozatorskim debiucie autorki Wyzwolenia: królowych. Po przeczytaniu scenariusza tej najnowszej produkcji Capitolu można wyobrazić sobie jeszcze rodziców chrzestnych Agnieszki: Almodóvara i Conchitę Wurst.

Jesteśmy oto w Teatrze Narodowym im. Leona Schillera. Na casting do roli Muzy w „Wyzwoleniu” przychodzą… drag queens. Koncept z piekła rodem? Tak jest, z naszego ukochanego, umiłowanego piekła. Będzie o sztuce, o religii, o polityce i obyczajach – o Polsce. Jak u Wyspiańskiego. Sto lat później właściwie o tym samym, tylko zupełnie, zupełnie inaczej.

Reżyseruje Martyna Majewska, artystka, która tworzy na pograniczu teatru formy, teatru muzycznego, performance i filmu, a jej ulubionym środkiem wyrazu jest, jak sama przyznaje, „mądry kicz”.

Kostiumy i scenografię projektuje, po raz pierwszy dla Capitolu, Anna Haudek, muzykę komponuje Dawid Majewski.

Choreografię opracowują Magdalena Marcinkowska i Kamila Górny, założycielki House of Army, pierwszego w Polsce domu vogueingowego.

Na scenie zobaczymy Justynę Antoniak, Helenę Sujecką, Emose Uhunmwangho, Klaudię Waszak, Magdę Szczerbowską-Wojnarowską, Adriana Kącę, Ceziego Studniaka i Łukasza Wójcika, towarzyszyć im będzie muzycznie sam kompozytor (instrumenty elektroniczne) i Daria Wilsz (fortepian).

Premiera 26-01-2019

Reżyseria: Martyna Majewska
Tekst na podstawie Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego: Agnieszka Wolny-Hamkało
Muzyka: Dawid Majewski
Scenografia i kostiumy: Anna Haudek
Choreografia: Magdalena Marcinkowska i Kamila Górny
Reżyseria świateł: Anna Haudek i Jakub Frączek
Asystent reżysera: Katarzyna Klimek

OBSADA:

Justyna Antoniak
Helena Sujecka
Magdalena Szczerbowska-Wojnarowska
Emose Uhunmwangho
Klaudia Waszak (gościnnie)
Adrian Kąca
Cezary Studniak
Łukasz Wójcik

Muzycy:
Daria Wilsz – fortepian
Dawid Majewski – instrumenty elektroniczne

Komentarze
Udostepnij