O koncercie Łukasza Krupińskiego w Ćmielowie w ramach projektu „Z klasyką przez Polskę” pisze Krzysztof Krzak.
Polski Impresariat Muzyczny wraz z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje od kilku lat projekt „Z klasyką przez Polskę”, którego celem jest docieranie z programami muzycznymi na najwyższym poziomie artystycznym w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi. 18 czerwca 2022 roku znakomity polski pianista Łukasz Krupiński zawitał do Ćmielowa w województwie świętokrzyskim.
Łukasz Krupiński urodził się 30 lat temu w Warszawie. Tam też ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz. Następnie studiował na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Hochschule für Music, Theater und Medien w Hanowerze, a zwieńczeniem jego edukacji muzycznej były studia w Royal College of Music w Londynie, gdzie obecnie mieszka. Pierwszy sukces odniósł w 2013 roku: na II Syberyjskim Międzynarodowym Konkursie Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Tomsku otrzymał Grand Prix oraz dwie nagrody specjalne. Najwyższe laury zdobywał także na innych międzynarodowych konkursach pianistycznych w Hanowerze (2015), Akwizgranie i San Marino (2016) oraz Görlitz (2020). W 2015 roku dotarł do półfinału XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Chopina w Warszawie. Jest również finalistą Międzynarodowego Konkursu Ferruccio Busoniego w Bolzano (2017) . W 2018 Łukasz Krupiński zadebiutował w Carnegie Hall oraz zagrał cykl koncertów z Chicago Philharmonic i Buffalo Philharmonic. W tym samym roku pianista odbył tournée z Santander Orchestra pod dyrekcją Lawrence’a Fostera. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej Łukasz Krupiński wystąpił na specjalnym recitalu w Pjongczangu. Dwukrotnie za swoje osiągnięcia muzyk został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoje stypendium przyznała mu Fundacja Krystiana Zimermana.
W sali widowiskowej Domu Kultury im. Witolda Gombrowicza w Ćmielowie Łukasz Krupiński zaprezentował się głównie w utworach Fryderyka Chopina. Zagrał Nokturny: H-dur op.62 nr 1 i E-dur op. 62 nr 2, Balladę f -moll op.52 nr 4, Etiudę As-dur op. 25 nr 1, Walc cis- moll op. 64 nr 2 i kompozycję „La valse” francuskiego kompozytora Maurice’a Ravela. Znakomite opanowanie techniki grania, świetne wyczucie stylistyki obu kompozytorów, lekkość w wydobywaniu dźwięków to podstawowe wyróżniki gry Łukasza Krupińskiego. Najważniejsze jednak w interpretacji przez niego klasyki są emocje wyraziście przekazane za pomocą dźwięków, pozwalające zanurzyć się w głębię świata muzyki i przesłania kompozytorskiego. Wyczuwalne jest też ogromne zaangażowanie wykonawcy w chęć przekazania własnych odczuć związanych z graną muzyką. To wszystko sprawia, że godzinny koncert może budzić pewien niedosyt.
Smutne jest, niestety, to, że koncert tego znakomitego pianisty, mimo bezpłatnego wstępu, nie zdołał przyciągnąć do Ćmielowa odpowiedniej do jego skali talentu liczby słuchaczy. Licząca niewiele ponad 150 miejsc widownia domu kultury wypełniona była w niespełna jednej trzeciej. Wydaje się, że w dużym stopniu to pokłosie nachalnego propagowania przez publicznego nadawcę, jakim jest TVP, muzyki disco polo i wmawiania, że to jest sztuka godna mainstreamu przy jednoczesnym spychaniu kultury wyższej do niszowego kanału TVP Kultura. W takiej sytuacji wszelkie najlepsze nawet pomysły osób z różnych instytucji, mających w nazwie przymiotniki „narodowy” i „polski”, spełzną na niczym i trafią do niewielkiej grupy entuzjastów obcowania ze Sztuką przez wielkie S. Co nie znaczy, że takie projekty nie powinny być realizowane, przeciwnie: oby ich jak najwięcej!
Fot. Krzysztof Krzak