Zapowiedzi

Za tydzień premiera „Legend warszawskich” w warszawskiej Syrenie

Spektakl w reż. Joanny Drozdy opowiada o Warszawie za pomocą piosenek, monologów, scen, numerów i skeczy. Premiera już 4 czerwca – w dniu święta stolicy. Choć nazwa może sugerować coś odwrotnego, jest to propozycja dla dorosłych widzów.

„Legendy warszawskie” to wspólne przedsięwzięcie Teatru WARSawy oraz Teatru Syrena, gdzie 4 czerwca o godz. 19 odbędzie się premiera przedstawienia (kolejny pokaz – 5 czerwca o godz. 19). Spotkanie teatrów o takich nazwach musiało się tym skończyć – powstał spektakl o współczesnej i dawnej Warszawie, a legendy są tu tylko pretekstem do opowieści o mieście i jego mieszkańcach. Przedstawienie ma formułę komediowego programu teatralnego, składającego się z piosenek i scen. W tej formie Syrena opowiadała o rzeczywistości przez większość swojej historii – od powstania w 1945 roku, aż do lat dziewięćdziesiątych XX w. Teraz powraca do tej formuły.


– Złapałam za antologię legend wydaną przez Muzeum Warszawy i okazało się, że archetypy wciąż się powtarzają: bazyliszki są zapatrzone w swoje odbicia, spacerujące kaczym chodem księżniczki są całe w złocie, syreni śpiew uwodzi na niejednym Tik-Toku, a co druga dieta ma już legendarne wyniki. Nadałam nowy sens niektórym legendom, kilka wymyśliłam, a jedną zainscenizowałam w konwencji brazylijskiej telenoweli – opowiada reżyserka Joanna Drozda.

Zapraszamy do Teatru Syrena 1 czerwca – w godz. 17-18 można przeprowadzić wywiady z reżyserką oraz aktorami, a chwilę później (od godz. 18) obejrzeć i zarejestrować pierwszych kilka minut próby spektaklu. Prosimy o potwierdzenie przybycia.

W czasie pandemicznego zamknięcia teatrów „Legendy warszawskie” były pokazywane na platformie VOD Teatru Syrena i doczekały się pierwszych recenzji. „Sceniczne widowisko w reżyserii Joanny Drozdy łączy w sobie pikantny kabaret z pantomimą, recitalem i stand-upem (…). Ogląda się to lekko i z niezobowiązującą przyjemnością” – pisał Michał Centkowski w „Newsweeku”.

Sceniczna premiera będzie wzbogacona o nowe numery, sceny i piosenki. Spektakl powstał w ramach projektu Społeczna Scena Debiutów, który realizuje Teatr WARSawy – producent „Legend warszawskich”.


Obsada i twórcy „Legend warszawskich”:

Obsada: Filip Cembala, Przemysław Glapiński, Marek Grabiniok, Magdalena Placek-Boryń/Beatrycze Łukaszewska, Agnieszka Rose, Anna Terpiłowska

Twórcy: Joanna Drozda (reżyseria, scenariusz i kostiumy), Michał Wybieralski (dramaturgia i współpraca scenariuszowa), Michał Aftyka (muzyka – debiut teatralny), Anna Macugowska (scenografia – debiut teatralny), Gustaw Trzciński (reżyseria światła), Aleksandra Tomaszewicz (charakteryzacja), Tomasz Filipczak (przygotowanie wokalne), Aleksandra Ślązak (produkcja), Marta Skoczek (inspicjentka).

Piosenek ze spektaklu można posłuchać na platformie SoundClound

„Piosenka o Dzikim Zachodzie”: https://tiny.pl/r13vg

„Słoikowa syrenka”: https://tiny.pl/rvlx8

„Tarcza i miecz”: https://tiny.pl/r1vhk

Udostepnij