Zapowiedzi

Zapraszamy na niedzielne wydarzenia online Warszawskiego Muzeum Tańca

Jest nam niezwykle miło zaprosić Państwa do wzięcia udziału w dwóch wydarzeniach online, które odbędą się w niedzielę 19 grudnia. Oba przygotowane zostały przez Stowarzyszenie Format Zero we współpracy z Uniwersytetem w Huddersfield oraz Uniwersytetem Brunel w Londynie / Dap – Lab Dans Sans Joux.

VIRA REALIS to wynik pracy w procesie nad różnorodnością aspektów tego zjawiska w dźwięku i w ruchu. Praca jest wynikiem badań praktycznych dwóch doktorantek z  Uniwersytetu w Huddersfield: Iwony Wojnickiej i Angeli Hoyos Gómez , które znają się tylko z rzeczywistości  wirtualnej – pracowały przez 3 miesiące online, w różnych strefach czasowych: Warszawa i Bogota. W czasie lockdownu, rozwinęły praktykę, w której badają zakresy możliwości poetyki  ruchu, dźwięku i przestrzeni. Improwizacja jest elementem praktyki z użyciem ZOOM, w  połączeniu z wykorzystaniem innych narzędzi dostępnych w sieci do tworzenia, transmisji i  reżyserii dźwięku i obrazu w czasie rzeczywistym.  Zainspirowała je Nata Lerska, polska  pionierka Ausdruckstanz, lat 101. 

Zespół tworzą Iwona Wojnicka i Angela Hoyos Gómez,  doktorantki w dziedzinie choreografii i kompozycji z University of Huddersfield; Diego Herrera,  artysta wizualny mieszkający w Bogocie w Kolumbii; oraz Juan Hernández, kompozytor muzyki  elektronicznej mieszkający w Leeds w Wielkiej Brytanii.

VIRA REALIS, bezpośredni streaming przedstawienia online odbędzie się na Facebooku w niedzielę 19 grudnia o godzinie 16:30 , zapraszamy do dołączenia do wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/2015422825274229?ref=newsfeed

NATA LERSKA. HISTORIA TANCERKI – pokaz filmu online, niedziela 19 grudnia, godzina: 18:00

Historia tancerki Naty Lerskiej, jedynej żyjącej polskiej pionierki tańca modern, w opowiadaniach jej samej oraz grona najbliższych przyjaciół – znanych postaci warszawskich scen. Nata Lerska, uczennica Szkoły Rytmiki i Tańca Janiny Mieczyńskiej w Warszawie, wspomina swój występ na Międzynarodowym Konkursie Tańca w Brukseli w 1939 roku, Pianista i kompozytor Zbigniew Rymarz opowiada o wspólnych latach na scenie oraz słynnej kawiarni “Pod Gwiazdami” prowadzonej przez Juliana Sztatlera, męża Naty. Tancerka i choreografka, Krystyna Mazurówna mówi o tym, jak widziany przez nią występ Naty zadecydował o wyborze własnej kariery życiowej. Tancerka Teatru Wielkiego, Bożena Malinowska, opowiada historię paryskiej szkoły tańca prowadzonej przez Natę Lerską, w której uczyli wraz z mężem, Feliksem.

 
Pełne humoru, pogody ducha i żartobliwe opowiadania ukazują biografię warszawskiej tancerki, która przeżyła wojnę dzięki temu, że przez pięć lat nie wychodziła z domu. Po wojnie, jej ekspresyjna etiuda została ocenzurowana i w rezultacie Nata Lerska zasłynęła jako solistka tańców hiszpańskich.  Film jest bogato ilustrowany materiałami audiowizualnymi ze zbiorów własnych oraz archiwalnych. Premiera filmu odbyła się 31 marca 2021 roku, z okazji 101 urodzin Naty Lerskiej.

 
SCENARIUSZ I REŻYSERIA  Iwona Wojnicka. ASYSTENTKA REŻYSERKI Kaitlin Sullivan. MONTAŻ Aleksandra Charabin. UDZIAŁ WZIĘLI Nata Lerska, Bożena Malinowska, Krystyna Mazurówna, Zbigniew Rymarz. NARRACJA Iwona Wojnicka. ZDJĘCIA Krzysztof Koenig, Marta Dutkiewicz, Aleksandra Charabin, Kaitlin Sullivan, Lena Bibring. MUZYKA Sonia Lerska, Andrzej Rejman, Julian Sztatler, fragment melodii utworu Wio koniku, muzyka Imre Garai , Isaac Albeniz, Suite española, Op. 47: No. 5, Asturias (Leyenda), Meisterkurse mit Susanne Linke und Irene Sieben, nagranie własne.  SCENOGRAFIA  Wioletta Jocz. OPRACOWANIE Iwona Wojnicka, Kaitlin Sullivan, Lena Bibrning, Izabela Dunaj. KONSULTACJA Małgorzata Matuszewska. Zrealizowano systemem gospodarczym w ramach stypendium MKiDN “Kultura w sieci” Przy wsparciu finansowym Związku Artystów Scen Polskich ZASP, Centrum Teatru i Tańca w Warszawie oraz Research Centre for Performance Practices at the University of Huddersfield, UK. Produkcja: Warszawskie Muzeum Tańca 2021

Link do pokazu filmu na platformie YouTube:

Oraz link do wydarzenia FB:

https://www.facebook.com/events/597371421369550?ref=newsfeed

Dofinansowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”

Komentarze
Udostepnij