Zapowiedzi

„Zaraza” Neila Bartletta – premiera w kieleckim Teatrze Żeromskiego

Inscenizacja adaptacji Camusa…

W sobotę, 9 października 2021 roku, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprasza na premierowe przedstawienie sztuki „Zaraza” Neila Bartletta w tłumaczeniu Jacka Poniedziałka w reżyserii  Uny Thorleifsdottir. Następnego dnia spektakl zostanie zaprezentowany publiczności trwającego wciąż 3. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego.

To polska prapremiera sztuki będącej swoistą adaptacją znanej powieści Alberta Camusa „Dżuma”.  To także kolejna praca islandzkiej reżyserki Uny Thorleifsdottir w Kielcach, która dwa lata temu na tej samej scenie wystawiła  „≈[prawie równo]”  Jonasa Hassena Khemiriego. O swojej najnowszej pracy w Teatrze Żeromskiego w Kielcach reżyserka mówiła podczas premiery prasowej: Ta adaptacja „Dżumy” przedstawia nie tylko zarazę, czyli chorobę, ale także chorobę polityczną, społeczną, która w tej chwili występuje, i dotyka każdego z nas. Dla mnie jest to sztuka o tym, jak będziemy reagować w takiej sytuacji. Jakie elementy w nas przeważą: czy będziemy myśleć tylko o sobie, czy będziemy się zachowywać w sposób heroiczny, czy jesteśmy w stanie stawić czoła tej chorobie. Pandemia COVID-19 pokazała, jak nasze społeczeństwo się zmienia i jak szybko te zmiany następują. To w dużej mierze jest sztuka o nas samych.

W spektaklu występują: Joanna Kasperek (Rieux), Bartłomiej Cabaj (Rambert), Wojciech Niemczyk (Tarrou), Andrzej Plata (Cottard) i Dawid Żłobiński (Grand). Scenografia, kostiumy i reżyseria światła to dzieło Mirka Kaczmarka, muzykę skomponował Gisli Galdur Thorgeirsson.

Krzysztof Krzak

Komentarze
Udostepnij