Irena Kamińska-Radomska: Etykieta biznesu, czyli międzynarodowy język kurtuazji. Studio Emka, Warszawa 2020 – pisze Izabela Mikrut.
Ludzie, dla których biznesowe spotkania są codziennością, raczej nie zaprzątają sobie głowy wątpliwościami dotyczącymi autoprezentacji. Ci jednak, którzy muszą wkroczyć w obce sobie środowisko i – co gorsza – dobrze wypaść przed zwierzchnikami lub klientami, na początku potrzebują porad. Żeby móc skoncentrować się na właściwych zadaniach, a nie skupiać na ewentualnych gafach, warto przestudiować podręcznik savoir-vivre’u biznesowego, „Etykieta biznesu, czyli międzynarodowy język kurtuazji”.
Irena Kamińska-Radomska zajmuje się w tej książce przedstawianiem kolejnych aspektów autoprezentacji oraz zachowań w relacjach z innymi: ocenia typowe dla związanych z pracą imprez sytuacje, odnosi się do wątpliwości i do punktów sprzecznych między – choćby – relacją między pracownikiem i szefem a kobietą i mężczyzną. I nawet jeśli części czytelników niektóre tematy wydadzą się śmieszne czy przerysowane – ta książka ma być kompendium wiedzy, podręcznikiem, który rozwieje wszystkie wątpliwości i pozwoli na w miarę swobodne przebywanie z innymi, bez względu na hierarchię w pracy. „Etykietą biznesu” przejmą się, co oczywiste, w większym stopniu kobiety, zresztą niektóre uwagi są kierowane tylko do nich. Ale również młodzi ambitni, wchodzący w świat korporacji, znajdą tu dla siebie sporo podpowiedzi – przydatnych, chociaż tak bardzo szczegółowych, że momentami trudnych do przyswojenia. Nie jest to jednak publikacja, którą czyta się od deski do deski: to poradnik, po który sięga się w razie potrzeby i żeby znaleźć odpowiedzi na konkretne pytania. Jego cechą charakterystyczną jest przejrzysta konstrukcja. Oczywiście odbiorcy, którzy nie należą do targetu, mogą odetchnąć z ulgą i zrezygnować ze sprawdzania, jak odbierać służbowe telefony i odmawiać rozmówcom, którym pewnych informacji udzielać nie można, jak przygotowywać się do przyjęć przy stole i jak podawać rękę na powitanie – sztywne i sformalizowane zasady w coraz mniejszej ilości miejsc mogą mieć zastosowanie. A jednak „Etykieta biznesu” to książka, która na rynek powraca po siedemnastu latach – co pokazuje, że jest potrzebna i że ludzie wciąż poszukują podpowiedzi. Irena Kamińska-Radomska ma dzięki tej książce sporą przewagę nad artykułami prasowymi czy internetowymi poradnikami – przedstawia fachową wiedzę i komentarze rzetelnie przygotowane. Nie ma tu mowy o traktowaniu tematów pobłażliwie. Każde zagadnienie rozpisuje autorka uważnie i chociaż wydaje się, że wręcz przesadza z precyzowaniem – jeśli ktoś ma wątpliwości w danej kwestii, doceni sposób prowadzenia narracji. „Etykieta biznesu” jest tomem starannie dopracowanym. Dotyczy różnych sfer życia – bo oprócz sytuacji związanych z uroczystościami w miejscu pracy i spotkań z biznesowymi klientami pojawiają się tu też choćby motywy służbowej korespondencji albo… zachowania za kierownicą. Irena Kamińska-Radomska stara się ułatwić odbiorcom funkcjonowanie w zespole. I nawet jeśli nie wszyscy stosować się będą do tego typu porad, z pewnością unikną przynajmniej stresu przed konfrontacją z przełożonymi.