Zapowiedzi

Zbliża się premiera spektaklu „Rzuć kamieniem” z cyklu „Miłujcie waszych nieprzyjaciół” w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie

Premiera spektaklu „Rzuć kamieniem” w reżyserii Tomasza Mana z udziałem Natalii Sikory i Jacka Braciaka odbędzie się 1 lipca o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Miłujcie waszych nieprzyjaciół to seria sześciu prapremierowych spektakli audio-teatru zrealizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Tytuł odnosi się do słów Jezusa: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają” (Mt 5, 44–48). Jezus w swojej rewolucyjnej radykalnej nauce proponuje zastąpienie prawa odwetu prawem miłości. Rezygnacja z osobistych i bardzo często słusznych uprzedzeń w stosunku do drugiego człowieka jest podstawą porozumienia między ludźmi. Odstąpienie od niechęci, nienawiści i pragnienia zemsty jest zadaniem, które stoi przed każdym.

,,Rzuć kamieniem” to trzeci spektakl z cyklu Miłujcie waszych nieprzyjaciół. Jest to historia małżeństwa. Ale przede wszystkim skomplikowanych relacji miłosnych między dwojgiem ludzi. Poznają się w nietypowych okolicznościach i szybko się okazuje, że nie mogą bez siebie żyć. Jednak z czasem coraz bardziej się od siebie oddalają, raniąc się wzajemnie. Co powoduje, że się od siebie odwracają? Przyglądamy się im, słyszymy ich argumenty. Ale widzimy, że stoją do siebie plecami. Jedno nie reaguje na drugie. Opowiadają nam o sobie, o swoich uczuciach, a raczej o ich braku. Okazuje się, że to małżeństwo nagle pęka, rozsypuje się. Ona przestaje do niego się odzywać… On wpada w szał… Miłość przeradza się w nienawiść. Najbliższy przyjaciel zmienia się w najgorszego wroga. I co my, widzowie, mamy z tym zrobić? Jak się do tego ustosunkować? Często człowiek jest w takiej sytuacji. Musi się opowiedzieć za którąś ze stron, wyrazić opinię, podzielić się  swoim zdaniem. Osądzić… właśnie. Tytuł przedstawienia odnosi się do słów Jezusa: „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień”.

Wystąpią: Natalia Sikora, Jacek Braciak 

Reżyseria i tekst: Tomasz Man

Bilety:

40 zł normalny

20 zł ulgowy

dostępne online oraz w kasie w holu głównym Zamku Ujazdowskiego

Spektakl w Sali im. Wojciecha Krukowskiego w budynku Laboratorium obok Zamku Ujazdowskiego

fot. il. Zuzanna Piekarska/ mat. CSW Zamek Ujazdowski

Komentarze
Udostepnij