Zapowiedzi

„Złoto Renu” Richarda Wagnera w Szwajcarii – pierwsza opera w reżyserii Eweliny Marciniak

Ceniona polska artystka, laureatka nagrody Der Faust, Ewelina Marciniak debiutuje na deskach opery. „Złoto Renu” – opus magnum Richarda Wagnera – będzie jej pierwszą pracą reżyserską. Za dramaturgię odpowiedzialny jest Miron Hakenbeck, a dyrygować Bern Symphony Orchestra będzie Nicholas Carter. Debiut odbędzie się już 12 grudnia na dużej scenie Bern Theater w Szwajcarii.

– Dla mnie zmierzenie się z całym „kosmosem” Wagnera oznacza rozpoznanie w jego historii współczesnych problemów i odniesień do aktualnej sytuacji na świecie. Bogowie to bogata arystokracja, olbrzymi to reprezentanci przedmieścia i w końcu Alberich to ktoś, kto doświadcza awansu społecznego. Wyraziści bohaterowie pozwalają krytycznie spojrzeć na zjawiska społeczne i na zadanie pytania o relacje między władzą i miłością. Alberich wraca z I wojny światowej. To jeden z momentów w historii Europy, kiedy społeczeństwo najwyraźniej doświadczyło przemocy. Czy można po tym jeszcze kochać? Czy finałowy szloch córek Renu nie zapowiada upadku? – powiedziała Ewelina Marciniak.

„Złoto Renu” to wielkie wyzwanie, ponieważ ten obszar twórczości Wagnera uznawany jest za bogaty i bardzo wymagający. W debiucie operowym reżyserce towarzyszyć będzie grono stałych sprawdzonych współpracowników, którzy wspólnie realizowali niemieckie inscenizacje na podstawie polskiej literatury m.in.: Boksera oraz Księgi Jakubowe w Thalia Theater. Choreografią zajęła się Dominik Knapik, a scenografię przygotował Mirek Kaczmarek. Za kostiumy odpowiedzialna była Julia Kornacka. Tym razem ten dobrze rozumiejący się zespół, wsparty przez cenionego dramaturga – Mirona Hakenbecka, ma okazję sprawdzić się przy nowym ambitnym projekcie. Premiera odbędzie się 12 grudnia 2021 r. w niedzielę o godz. 18.00. Kolejne spektakle planowane są na styczeń i marzec.
„Złoto Renu”

Reżyseria

Ewelina Marciniak
Dramaturgia
Miron Hakenbeck

Choreografia
Dominika Knapik

Scenografia

Mirek Kaczmarek

Kostiumy
Julia Kornacka

Orkiestra

Bern Symphony Orchestra

Obsada
Wotan – Josef Wagner
Donner – Gerardo Garciacano
Froh – Filipe Manu
Loge – Marco Jentzsch
Fricka – Claude Eichenberger/ Christl Loetzsch
Freia – Masabane Cecilia Rangwanasha/Evgenia Grekova
Erda – Veronika Dünser
Fafner – Matheus França
Fasolt – Christian Valle
Alberich – Robin Adams
Mime – Michał Prószyński
Woglinde – Giada Borrelli
Wellgunde – Evgenia Asanova
Flosshilde – Sarah Mehnert

Kolejne spektakle zaplanowane są na:

21 grudnia  2021 r.
29 grudnia  2021 r.
6 stycznia 2022 r.
15 stycznia 2022 r.
20 stycznia 2022 r.
25 stycznia 2022 r.
3 marca 2022 r.
5 marca 2022 r.

fot. Rob Lewis

Komentarze
Udostepnij