Zapowiedzi

ZŁOTY KLUCZ na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim

Serdecznie zapraszamy na ZŁOTY KLUCZ Marty Giergielewicz w reżyserii Maćko Prusaka. Czteroczęściowa premiera spektaklu odbędzie się na Scenie Letniej 2, 9, 16 i 23 lipca. Uświetni ona piętnasty jubileuszowy sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim.

O SPEKTAKLU

Piotruś ma Mamę, Tatę, Dom, Łopatę do Odśnieżania i Nieprzyjemnych Chłopców za sąsiadów. Można powiedzieć, że Piotruś jest zwykłym chłopcem, którego życie toczy się w sposób uporządkowany, przewidywalny i… trochę nudny. Ale Piotruś ma też ekscentrycznego Dziadka, który opowiada niezwykłe bajki, a gdy Dziadek opowiada jakąś historię zaczynają dziać się dziwne rzeczy… Zza muru słychać płacz Królewny, okrutnie potraktowanej przez los, za plecami wyrasta Zaczarowany Las, wśród korzeni drzew błyska Złota Gęś, przynosząca szczęście ludziom poczciwym. I gdy tak Dziadek opowiada, wszystko ulega przemianie, nie tylko Brzydka Żaba staje się Pięknym Królewiczem, ale nawet Mama, Tata i Nieprzyjemni Sąsiedzi stają się jacyś inni… Bo Baśń ma moc zmieniana świata, a Piotruś i Dziadek przekonują się o tym na własnej skórze.

Maćko Prusak i Marta Giergielewicz o spektaklu: „W przedmowie do wielkiego wydania BAŚNI DLA DZIECI I DLA DOMU z roku 1857 bracia Wilhelm i Jakub Grimm zawarli myśl, że to ludzie umierają baśniom, a nie one ludziom. Wszyscy mniej lub bardziej czujemy, że wraz z odejściem dzieciństwa, tracimy coś ważnego – umiejętność zaczarowywania świata, widzenia go jako pełnego cudów, bogatego w to, co nadprzyrodzone i fantastyczne. Dlatego uważamy, że wsłuchiwanie się w stare historie, zawarte w baśniach, nie powinno być zarezerwowane dla najmłodszych, ale powinno kusić także nas, ludzi dorosłych, z punktu widzenia dziecka – reprezentantów starożytności. Dzięki baśniom możemy towarzyszyć dzieciom w ich pierwszych wyprawach do świata, gdzie zaklęcia są skuteczne, zwierzęta mówią ludzkim głosem, a przechadzający się po lesie krasnoludek nie jest niczym nadzwyczajnym. Opowiadając baśnie dzieciom, dajemy im świat większy i bogatszy niż ten, o którym uczą się w szkole, my zaś odzyskujemy nasze dzieciństwo, jaskinię, w której można się schronić i odkryć raz jeszcze, że świat jest takim, jakim go stwarzamy. Jeśli chcemy, by nas zachwycał czyńmy go zachwycającym. Baśń, w której zaklęte jest dzieciństwo świata, pomoże nam w tym, wypełniając nasze poszarzałe od starości głowy złotym światłem. Ładnie powiedziane, czyż nie?”

ZŁOTY KLUCZ
Scenariusz na motywach baśni braci Grimm: Marta Giergielewicz
Reżyseria: Maćko Prusak
Dramaturg: Marta Giergielewicz
Scenografia: Marta Śniosek-Masacz
Muzyka: Bartłomiej Woźniak
Projekt plakatu: Olga Grebennik

W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz – Grochu, Mama Czerwonego Kapturka, Królewna Pulcheria, Wędrowiec, Stróż Prawa, Pies, Magdalena Gorzelańczyk – Słoma, Czerwony Kapturek, Elżunia, Smutna Królewna, Złodziej, Małgorzata Oracz – Mama, Babcia Czerwonego Kapturka, Królowa, Gęś, Karczmarka, Kogut, Jacek Labijak – Pan Zenek, Krasnoludek, Drewniany Henryk, Lis, Król, Osioł, Adwokat, Krzysztof Matuszewski – Dziadek, Marcin Miodek – Węgiel, Myśliwy, Żaba – Królewicz, Pastuszek, Kot, Paweł Pogorzałek – Piotruś, Cezary Rybiński – Tata, Wilk, Król, Gęś, Ksiądz Proboszcz.

Asystent reżysera: Małgorzata Oracz
Inspicjent – sufler: Weronika Mathes
Zdjęcia: Natalia Kabanow

Pokazy przedpremierowe: 26, 27, 28, 31 maja oraz 1 i 2 czerwca na Scenie Malarnia
Czteroczęściowa premiera na Scenie Letniej: 2, 9, 16 i 23 lipca

Czas: 2 godziny i 15 minut (jedna przerwa)

Spektakl zalecany dla dzieci od 7 roku życia.

Spektakl zrealizowany przy wsparciu finansowym Miasta Pruszcz Gdański.

Komentarze
Udostepnij