Zapowiedzi

„Żółta  Dama – legenda muzyczna” – premiera w Mazowieckim Teatrze Muzycznym

Prapremierowy spektakl w Mazowieckim Teatrze Muzycznym…

„Żółta  Dama – legenda muzyczna” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury. Polska prapremiera 26 listopada 2021 roku na scenie przy Jagiellońskiej 26.

Mazowiecki Teatr Muzyczny zaprasza na prapremierę legendy muzycznej „Żółta Dama”. Autorami są znani twórcy polskiej sceny muzycznej: kompozytor i muzyk – Mikołaj Hertel, oraz poetka, autorka tekstów piosenek – Grażyna Orlińska. Dzieło powstało na motywach XVIII-wiecznej, mazowieckiej legendy, mówiącej o tragicznych dziejach liwskiego kasztelana – Marcina Kuczyńskiego i jego żony – Ludwiki.

Wzorowana w zamyśle na tragedii greckiej, muzyczna legenda o Żółtej Damie z liwskiego zamku, to opowieść o wielkiej miłości i wielkiej zbrodni, a także o fatum, rządzącym ludzkimi losami. Nasi bohaterowie to postacie historyczne, o dobrze udokumentowanych życiorysach. Na zawsze jednak pozostanie tajemnicą, co dało asumpt do powstania tej, pełnej mrocznego piękna, legendy. Urzekła nas ona na tyle, że postanowiliśmy opowiedzieć ją na nowo – mówi autorka libretta – Kryjące w sobie wiele ludowej mądrości legendy, ulegają zapomnieniu. Podane współczesnemu odbiorcy w nowoczesnej, atrakcyjnej – zarówno muzycznie, jak i wizualnie – formie, mają szanse przetrwać w kulturze polskiej.

Reżyser spektaklu, Karol Urbański podkreśla: Ja wierzę w szkatułkowy teatr, czyli taki w którym na różnych poziomach można zbudować wielorakie przekazy. Jeśli na spektakl przyjdzie młodzież to wyniesie z tego zupełnie coś innego niż osoby dorosłe. „Żółta Dama” to historia o związku , który kończy się źle. My staraliśmy się znaleźć pozytywne rozwiązanie relacji Ludwiki i Kasztelana, dające  możliwość przebaczenia.

„Żółta Dama” w  Mazowieckim Teatrze Muzycznym to spektakl, w którym każdy – niezależnie od wieku – znajdzie interesujące go wątki. Współczesność i historia przenikają się wzajemnie, splatając w intrygującą fabułę. Zamkowe komnaty rozbrzmiewają echem balów, podczas których los nieubłaganie przędzie nitkę przeznaczenia.

W przedstawieniu wykorzystano możliwości, jakie daje nowoczesna technika multimedialna. Widowisko sceniczne jest dziełem reżysera i choreografa – Karola Urbańskiego oraz Natalii Babińskiej (współpraca reżyserska). Kostiumy i projekcje multimedialne stworzyła Zuzanna Grzegorowska. Występują: Krzysztof Tyniec/Tadeusz Chudecki, Edyta Krzemień/Kinga Taront, Rafał Szatan/Przemek Glapiński, Tosia Boruch/Maria Dowgwiłłowicz-Nowicka/Nela Konarzewska oraz chór i balet MTM. Kierownictwo muzyczne – Mieczysław Smyda. Autorem plakatu towarzyszącego spektaklowi jest Andrzej Pągowski.

Zapraszamy!
27 listopada, godz. 18:00
28 listopada, godz. 15.00 i 18:00
4 grudnia, godz. 18:00

5 grudnia, godz.15.00

6 grudnia, godz. 9.00 i 11.30

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury / Kino Praha
ul. Jagiellońska 26, Warszawa
kasa@mteatr.pl|www.mteatr.pl

Komentarze
Udostepnij