Zapowiedzi

„Zwierzenia” Stanisława Brejdyganta | Najnowsza książka jednego z najbardziej cenionych aktorów w Polsce

„Zwierzenia”

Stanisław Brejdygant

Wydawnictwo W.A.B.


„Zwierzenia” to intymne confessiones skłaniające do zadawania pytań o dobro, wielkoduszność, lojalność, miłość, przyjaźń i tolerancję.

PREMIERA 22 MARCA

Stanisław Brejdygant, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, w swojej najnowszej książce „Zwierzenia” sięga po najgłębiej zakorzenione traumy, kompleksy i grzechy Polski.

W bezkompromisowy i odważny sposób autor zmusza swoich bohaterów, aby niczym pacjenci terapeutom powierzali nam swoje tajemnice. To frapująca i bezkompromisowa lektura, która zmusza do refleksji i sięgnięcia do najgłębszych zakamarków duszy.

Stanisław Brejdygant – aktor, reżyser, pisarz. Autor kilku tomów prozy (Być Bogiem, Powiedz im, Stypa, Maligna, Świt o zmierzchu), kilkunastu sztuk teatralnych, a także wielu słuchowisk i scenariuszy filmowych.

Jako aktor debiutował rolą Hamleta. Grał też Ryszarda III, księcia Myszkina, Raskolnikowa, Poncjusza Piłata, Stalina i dziesiątki innych ról w teatrze, w spektaklach i serialach telewizyjnych oraz w filmach.

Wystawiał na scenach swoje dramaty, ale także dzieła klasyków, a najchętniej własne adaptacje powieści pisarza, którego zwie swym arcymistrzem – Fiodora Dostojewskiego.

Reżyserował także opery, spektakle telewizyjne, słuchowiska radiowe, widowiska plenerowe i filmy.

.„Zwierzenia” Stanisława Brejdyganta to książka składająca się z pięciu osobnych opowiadań, a właściwie mikro-powieści, podejmujących takie społecznie ważne i trudne tematy jak pedofilia („Zło”), mordowanie Żydów przez Polaków w czasie wojny („Winny”), homoseksualizm („Zwierzenia policjantki”), trauma wojenna Polaków i Żydów, losy polsko-żydowskie podczas II wojny światowej i po niej („Pogrzeb lwa”), narkomania („Iść za marzeniem”). Każda z tych „mikropowieści” jest osobną historią, osobnym „zwierzeniem”, utrzymanym w innej tonacji stylistycznej, gdzie język każdego z opowiadań dostosowany jest do tematu i do tożsamości narratora lub bohatera.

Jednak nie ma tu miejsca na szufladkowanie i etykietowanie. Te intymne confessiones skłaniają raczej do zadawania pytań – o dobro, wielkoduszność, lojalność, miłość, przyjaźń i tolerancję. W tle Zwierzeń” mamy bowiem XX-wieczną historię Polski pokazaną z niemartyrologicznej perspektywy. To książka, która może stać się kolejnym głosem w dyskusji o ukrywane zachowania seksualne księży, w tym pedofilię, czy o polski antysemityzm inspirowany katolicką propagandą.

Komentarze
Udostepnij