Zapowiedzi

ŻYCIE GALILEUSZA – czerwcowa premiera w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym

Premiera 14.06.2024 r. / Duża Scena

Osoba Brechta jest bezdyskusyjnie filarem współczesnego teatru. Jego teoria teatru, jako sztuki oraz społeczno – polityczna tematyka dramatów jest wyzwaniem dla twórców. Jest jednocześnie bardzo atrakcyjna przez swoją ponadczasową trafność.

Brecht nie należy do twórców przyjemnych. Nigdy też na takiej pozycji nie chciał się widzieć. Jego dramaty opisują strach i nędzę: DOBRY CZŁOWIEK Z SYCZUANU i MATKA COURAGE, KAUKASKIE KREDOWE KOŁO czy ROZKWIT I UPADEK MIASTA MAHAGONNY– odwołując się tylko do tytułów jego tekstów dramatycznych.

W sezonie 2023/2024 planujemy zrealizować Życie Galileusza, jeden z ciekawszych tekstów Brechta, który bezlitośnie krytykuje oświecony rozum i hierarchiczny kościół. Osoba Galileusza jest dla Brechta figurą kompromisu. I właśnie ten aspekt jest ważny w perspektywie opisu współczesności. Pytanie: na ile zaprzeczamy samym sobie i dlaczego bliżej jest nam do pomnażania niż do dzielenia się? Dlaczego, jako gatunek rozumny, naszymi wyborami potrafimy zaprzeczyć logice, zresztą powołanej przez nas samych? I dlaczego jako gatunek społeczny nieustannie przedkładamy ja nad my.

Tymi problemami zajmie się reżyser Konrad Imiela, który w „Szaniawskim” przygotował przebojowy pierwszy wałbrzyski musical DAISY.

Tekst: Bertolt Brecht

Przekład: Roman Szydłowski

Reżyseria: Konrad Imiela

Scenografia: Anna Haudek

Kostiumy: Agata Bartos

Muzyka: Kuba Suchar

Światła: Damian Pawella

Wideo: Piotr Bartos

Inspicjentka: Iwona Skiba

Obsada: Dorota Furmaniuk, Agnieszka Kwietniewska [g], Piotr Czarniecki, Mateusz Flis, Michał Kosela,  Rafał Kosowski, Wojciech Marek Kozak, Mikołaj Krzeszowiec, Piotr Mokrzycki, Kamil Owczarek [g], Czesław Skwarek

Zdjęcie z pierwszej próby

Komentarze
Udostepnij